Historické jezy zůstanou pod Dívčím kamenem

blank

Kamenné jezy z 19. století zůstanou pod zříceninou hradu Dívčí kámen na Českokrumlovsku. Povodí Vltavy ustoupilo od úprav Křemžského potoka. Součástí mělo být zbourání kaskády kvůli migraci ryb. Proti se postavili místní obyvatelé. Tématem se zabýval Český rozhlas.

„Nebylo úplně prokázáno zprůchodnění těchto příčných překážek. Zároveň se kolem toho odehrála velká diskuse, zda jsou to technické či kulturně-technické památky. Když jsme si vyhodnotili všechny názory pro a proti, tak jsme se rozhodli, že od této akce ustoupíme,“ řekl generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.

Na místo osobně vyrazil. „Diskuse byla opravdu velmi pestrá. Můžu potvrdit, že kamenné stupně zůstanou zachované. Pokud se tam v budoucnu bude pracovat, tak to bude souviset jen s případnou nutnou opravou. Například teď tam prošla před pár dny velká voda,“ doplnil Kubala.

Jak dále uvedl Český rozhlas, kamenné jezy dotvářejí atmosféru pod Dívčím kamenem a turisté si je často fotí. V 19. století je vybudoval Vojtěch Lanna, který po Vltavě plavil dříví a potřeboval zmírnit přítok vody do řeky z Křemžského potoka. Cílem úprav bylo jeho zprůchodnění pro migraci ryb. Investorem projektu mělo být Povodí Vltavy.

„Hlavním smyslem opatření je odstranit překážky a umožnit rybám migraci. Kdybychom jezy zachovali, nebylo by možné zajistit migrační průchodnost pro ryby,“ řekl už dříve Filip Šipan ze Správy Chráněné krajinné oblasti Blanský les. Proti se vyslovila například kastelánka Dívčího kamene Zdeňka Tučková nebo starosta Křemže Josef Troup. „Vůči předkům, kteří to vytvořili, mi připadalo barbarské to ničit. Vím, že tam ryby migrovaly vždycky,“ uzavřel Troup.

Scroll to Top