Urbanová: Turów ohrožuje podzemní vody víc, než se připouštělo

blank

Ministr životního prostředí Richard Brabec nově oznámil, že do Polska odeslali návrh dohody, která má stanovit podmínky další těžby v hnědouhelném dole Turów. Bližší podrobnosti nesdělil.

„My, veřejnost, a víceméně ani poslanci nemají větší představu o tom, co v té dohodě může být. Je to poměrně netransparentní přístup,“ řekla ještě před oznámením v Interview Plus Českého rozhlasu, který si můžete přehrát zde, právnička Petra Urbanová z organizace Frank Bold. Návrh dohody obsahuje podle Brabce podmínky, jejichž plnění budeme po Polsku chtít před i po případném stažení žaloby. Jde především o dobré životní prostředí pro obyvatele, napsal Brabec na Twitter.

„Místní obyvatele od rypadel dělí Soudní dvůr Evropské unie, který je ochraňuje, a pokud by mělo dojít ke stažení žaloby – což by vedlo i ke stažení předběžného opatření –, tak zde musí být taková dohoda, která obyvatele i přírodu ochrání,“ řekla ve vysílání Českého rozhlasu Plus Petra Urbanová.

Dále poukázala na stanoviska expertů, na které se organizace Frank Bold obrátila, podle nichž neexistuje opatření, které by českou stranu ochránilo. „Česká republika monitoringem na svém území zjistila, že poklesy spodní vody jsou jen za posledních několik let mnohonásobně větší, než polská strana tvrdila, že budou po 24 letech těžby. Riziko je významně větší, než se v tom řízení připouštělo,“ upozornila.

Těžba v dole byla prodloužena byla až do roku 2044. „Pro nás je nedůležitější, aby byla těžba legalizovaná ještě, než se žaloba stáhne. Jakákoli těžba, která působí škody na území České republiky, je v rozporu s tím, co říká evropská legislativa. Jestliže nevíme, zda je vůbec možné, aby těžba škody nepůsobila a mohla být legální, je problém dohodu s Polskem uzavírat,“ vysvětlila Urbanová.

Podle ní není cílem organizace Frank Bold okamžitě a definitivně zastavit těžbu. „Kdy bude ten finální rok, to si musí rozhodnout Polsko. Česká republika může mít nějaké návrhy, dává smysl vše před rokem 2030, ale nesmí to být nelegální. Česká republika má všechna esa v rukávu: má předběžné opatření a stanovisko Evropské komise, která se připojila na její stranu, což je poměrně bezprecedentní,“ uzavřela Urbanová.

Scroll to Top