MoŇôe p√≠sku na jihu ńĆech pŇôed koupac√≠ sez√≥nou

blank

Vlkovsk√© p√≠skovny u Vesel√≠ nad LuŇĺnic√≠ jsou jedn√≠m z¬†nejobl√≠benńõjŇ°√≠ch m√≠st pro letn√≠ vodn√≠ radov√°nky na jihu ńĆech. My se k¬†nim vypravili jeŇ°tńõ pŇôed t√≠m, neŇĺ letoŇ°n√≠ koupac√≠ sez√≥na zańćne. S¬†ohledem na chladn√© a promńõnliv√© pozdnńõ kvńõtnov√© pońćas√≠ jsme si v√Ĺlet uŇĺili bez davu turistŇĮ v¬†poklidn√© atmosf√©Ňôe krajiny opoŇĺdńõnńõ se probouzej√≠c√≠ v¬†chladn√©m a deŇ°tiv√©m jaru k¬†pln√©mu Ňĺivotu.

P√≠skoven je v¬†m√≠stńõ nńõkolik. NejvńõtŇ°√≠ z¬†nich je ńćtyŇôicetihektarov√° Vlkovsk√° p√≠skovna, kter√° vznikala v¬†letech 1952-1986 jako pozŇĮstatek tńõŇĺby p√≠sku. V¬†jej√≠m okol√≠ jsou dalŇ°√≠ vodn√≠ plochy ‚Äď Vesel√≠, Vesel√≠ I, Horusice a Horusice I. Pro letn√≠ radov√°nky je nejvyuŇĺ√≠vanńõjŇ°√≠ v√Ĺchodn√≠ ńć√°st nejvńõtŇ°√≠ z¬†p√≠skoven s¬†rozs√°hl√Ĺmi p√≠seńćn√Ĺmi pl√°Ňĺemi a m√≠sty pro obńćerstven√≠.

Nicm√©nńõ pŇôijdete-li do lokality od parkoviŇ°tńõ u rybn√≠ka ҆varcenberk, budete m√≠t po prav√© ruce nejjiŇĺnńõjŇ°√≠ z¬†vodn√≠ch ploch ‚Äď Horusickou p√≠skovnu. Tu z¬†v√Ĺchodu obt√©k√° LuŇĺnice, jej√≠Ňĺ tok pokrańćuje mezi vodn√≠mi plochami v¬†podobńõ jeŇ°tńõ nepŇô√≠liŇ° Ň°irok√© Ňô√≠ńćky aŇĺ do centra Vesel√≠ nad LuŇĺnic√≠, kde se do n√≠ zprava vl√©v√° NeŇĺ√°rka.

Kolem Veselsk√Ĺch p√≠skoven vede sedmikilometrov√° nauńćn√° stezka. Kolem Horusick√Ĺch p√≠skoven pak smńõŇôuje zelen√° turistick√° stezka, kter√° v¬†jiŇĺn√≠ ńć√°sti sleduje tok LuŇĺnice a v¬†severnńõjŇ°√≠ vede po opańćn√©m bŇôehu p√≠skoven prakticky aŇĺ k¬†m√≠stu, kde se Zlat√° stoka vl√©v√° do LuŇĺnice. Ostatnńõ, kdo se chce vyhnout turistick√Ĺm tras√°m, mŇĮŇĺe sledovat tok Ňôeky po cestińćce mezi jezery a doj√≠t pod√©l n√≠ aŇĺ do centra Vesel√≠ nad LuŇĺnic√≠.

Bńõhem chladn√©ho jarn√≠ho dne je lokalita opuŇ°tńõn√° a dŇô√≠me sv√Ĺm klidem. Naraz√≠te maxim√°lnńõ a ryb√°Ňôe. Proch√°zka pŇĮsob√≠ uklidŇąuj√≠c√≠m dojmem.
Unik√°tem oblasti je p√≠seńćn√Ĺ pŇôesyp v¬†jihov√Ĺchodn√≠ ńć√°sti Vlkovsk√© p√≠skovny, kter√Ĺ vystupuje 4 aŇĺ 6 metrŇĮ nad okoln√≠ krajinu a rostou na nńõm vz√°cn√© p√≠skomiln√© druhy rostlin.

Foto: Marek Síbrt

 

Scroll to Top