Situa─Źn├ş zpr├íva SOVAK ─îR ke kvalit─Ť vody v ─îR

blank

Jak┬ávypl├Żv├í z dokumentu┬á─îesk├í republika pat┼Ö├ş mezi zem─Ť s┬ávysokou kvalitou pitn├ę vody┬áze s├şt─Ť┬áa s dob┼Öe┬áfunguj├şc├şm syst├ęmem kontroly┬ájej├ş┬ákvality. ─îasto se v┬ásouvislosti se zp┼»sobem distribuce a u┼ż├şv├ín├şm pitn├ę vody hovo┼Ö├ş o ÔÇ×vodn├şm blahobytuÔÇť, kdy si m┼»┼żeme dovolit distribuovat do dom├ícnost├ş a pr┼»myslov├Żch podnik┼» vodu v┬ákvalit─Ť pitn├ę vody a u┼ż├şvat ji i k dal┼í├şm ├║─Źel┼»m nep┼Öetr┼żit─Ť 24 hodin denn─Ť a 7 dn├ş v t├Żdnu. Redakce vodarenstvi.cz bude postupn─Ť reflektovat jednotliv├ę oblasti, kter├ę zpr├íva zahrnuje.

Podle ├║daj┼» z ─îesk├ęho statistick├ęho ├║┼Öadu bylo v roce 2019 v ─îesk├ę republice pitnou vodou z ve┼Öejn├ęho vodovodu z├ísobov├íno 10 090 190 obyvatel, co┼ż znamen├í 94,6 % z celkov├ęho po─Źtu obyvatel. Budeme-li podle SOVAK ─îR hodnotit kvalitu pitn├ę vody z┬ápohledu statistick├Żch v├Żsledk┼» monitoringu, m┼»┼żeme s uspokojen├şm konstatovat, ┼że pitn├í voda z┬áve┼Öejn├ęho vodovodu je v┬á─îR kvalitn├ş a bezpe─Źn├í. Kontrola je dle legislativy ─îesk├ę republiky nastavena velmi p┼Ö├şsn─Ť, kde ┼Öada ukazatel┼» m├í limit ni┼ż┼í├ş ne┼ż po┼żaduje evropsk├í sm─Ťrnice pro pitnou vodu, a to dokonce i v┬áaktu├íln├şm novelizovan├ęm zn─Ťn├ş z┬ákonce roku 2020.

Pravideln├ę odb─Ťry vzork┼» vody a kontrola jej├ş kvality je prov├íd─Ťna jak na stran─Ť provozovatel┼» vodovodu, tak spad├í pod takzvanou superkontrolu zaji┼í┼ąovanou org├ínem ochrany ve┼Öejn├ęho zdrav├ş (OOVZ). Monitoring kvality zaji┼í┼ąovan├Ż provozn├şmi spole─Źnostmi je prov├íd─Ťn v┬áautorizovan├Żch laborato┼Ö├şch. V├Żsledky rozbor┼» jsou pak vykazov├íny do celost├ítn├ş datab├íze ÔÇ×Informa─Źn├ş syst├ęm PiVoÔÇť (IS PiVo), kterou spravuje St├ítn├ş zdravotn├ş ├║stav (SZ├Ü) a hygienick├ę stanice.

Scroll to Top