Olomouck├ę ka┼íny a font├íny jsou p┼Öipraveny na l├ęto

blank

Od ─Źtvrtku 29. dubna trysk├í voda z┬áArionovy ka┼íny na Horn├şm n├ím─Ťst├ş, n─Ťkter├Żch barokn├şch ka┼íen a font├ín ve m─Ťst─Ť. V┬áprovozu jsou┬átak├ę┬áp├ştka z┬ád├şlny socha┼Öe Ivana Theimera. Ka┼íny a p├ştka se v┬á─îesk├ę republice t─Ť┼í├ş velk├ę oblib─Ť. Informoval o tom Olomouck├Ż den├şk.

Nap┼Ö├şklad Arionova ka┼ína pojme 30 kub├şk┼» vody. Pracovn├şci technick├Żch slu┼żeb ji kompletn─Ť vy─Źistili a zkontrolovali. ÔÇ×Proto┼że je ka┼ína odstaven├í od podzimu, aby mr├íz p├şskovec neponi─Źil, mus├ş napou┼ít─Ťn├ş p┼Öedch├ízet d┼»sledn├í kontrola. Vodu do n├ş napou┼ít├şme na celou letn├ş sez├│nu. Aby┬ábyla pr┼»zra─Źn├í, d├ívkujeme do n├ş l├ítky, kter├ę zaji┼í┼ąuj├ş jej├ş pr┼»zra─Źnost a zabra┼łuj├ş tvorb─Ť ┼Öas,ÔÇť vysv─Ťtlil ┼Öeditel technick├Żch slu┼żeb Pavel Dost├íl.

D├íle jsou po zim─Ť zprovoz┼łov├íny barokn├ş ka┼íny. ÔÇ×Znovu zprovozn─Ťn├ę ka┼íny se ka┼żdoro─Źn─Ť st├ívaj├ş symbolick├Żm probouzen├şm m─Ťsta a p┼Ö├şjemn├Żm o┼żiven├şm po zimn├ş odmlce. Nezbytnou ├║dr┼żbou proch├íz├ş tyto jedine─Źn├ę n├írodn├ş kulturn├ş pam├ítky pravideln─Ť v┬ápr┼»b─Ťhu dubna. Olomou─Źany i┬án├ív┼ít─Ťvn├şky t─Ť┼í├ş v┼żdy od 1.┬ákv─Ťtna do prvn├şch podzimn├şch mraz┼»,ÔÇť ┼Öekl n├ím─Ťstek prim├ítora Matou┼í Pelik├ín. Olomouc na ├║dr┼żbu ka┼íen a p├ştek ro─Źn─Ť vynalo┼ż├ş zhruba ─Źtvrt milionu korun, dal┼í├şch 150 tis├şc stoj├ş voda a energie pro zaji┼ít─Ťn├ş┬ájejich┬áprovozu.

Fotogalerie zde. 

Scroll to Top