EK d┼»razn─Ť doporu─Źuje zaveden├ş anal├Żz odpadn├şch vod na SARS-CoV-2

blank

Ve st┼Öedu 17. b┼Öezna 2021 Evropsk├í komise vydala┬ádoporu─Źen├ş┬ápro ─Źlensk├ę st├íty k zaveden├ş monitoringu odpadn├şch vod na n├ítoku m─Ťstsk├Żch ─Źist├şren odpadn├şch vod s kapacitou alespo┼ł 150 tis├şc ekvivalentn├şch obyvatel. Po┼żadovan├Ż term├şn vlastn├şho zaveden├ş je 1. ┼Ö├şjna 2021 a je z├írove┼ł doporu─Źeno odeb├şrat minim├íln─Ť 2 vzorky t├Żdn─Ť.┬á

V ─îesk├ę republice ji┼ż prob─Ťhlo a aktu├íln─Ť i prob├şh├í pravideln├ę testov├ín├ş odpadn├şch vod na p┼Ö├ştomnost Sars-CoV-2. SOVAK ─îR, kter├Ż sdru┼żuje vlastn├şky a provozovatele ve┼Öejn├Żch vodovod┼» a kanalizac├ş realizoval dv─Ť m─Ťrn├ę kampan─Ť, V├Żzkumn├Ż ├║stav vodohospod├í┼Ösk├Ż TGM tak├ę provedl ov─Ť┼Öen├ş p┼Ö├ştomnosti viru v odpadn├şch vod├ích a kone─Źn─Ť i spole─Źnost Pra┼żsk├ę vodovody a kanalizace ze skupiny VEOLIA realizuje spole─Źn─Ť s Vysokou ┼íkolou chemicko-technologickou v Praze dlouhodob├ę sledov├ín├ş v r├ímci roz┼í├ş┼Öen├ęho projektu ArgTech. Obdobn├ę syst├ęmy jsou ji┼ż n─Ťkolik m─Ťs├şc┼» nasazen├ę i v jin├Żch ─Źlensk├Żch st├ítech Evropsk├ę unie┬áÔÇô nap┼Ö├şklad ve Francii, a to na plo┼ín├ę b├ízi, ─Źi na b├ízi konkr├ętn├ş aglomerace.

P┼Öesto┼że se li┼í├ş zp┼»sob a rychlost vylu─Źov├ín├ş fragment┼» viru podle typu zasa┼żen├Żch obyvatel (Ko┼ż├ş┼íek, Vodn├ş hospod├í┼Östv├ş), tak dlouhodob├ę┬ásledov├ín├ş homogenn├şch a dostate─Źn─Ť hust├Żch┬á┼Öad┬ád├ív├í indikaci n├ír┼»stu onemocn─Ťn├ş v aglomeraci ─Źi konkr├ętn├ş ─Ź├ísti aglomerace/podniku ji┼ż v┬á14denn├şm p┼Öedstihu oproti b─Ť┼żn├Żm statistik├ím. I z toho d┼»vodu bude SOVAK ─îR podporovat a pom├íhat se zaveden├şm ┼Ö├şzen├ęho procesu monitoringu a sv├íz├ín├ş jeho v├Żsledk┼» s podrobn├Żmi daty Ministerstva zdravotnictv├ş pro dan├ę aglomerace, ov┼íem s v├Żhradou ├║pravy ─Źi ├║pln├ęho zastaven├ş monitoringu v p┼Ö├şpad─Ť zm─Ťny trend┼» ─Źi zm─Ťn├ích ├║prav─Ť podm├şnek anal├Żz ─Źi ├║pravy vzork┼».┬áSOVAK ─îR z├írove┼ł douf├í, ┼że zv├Ż┼íen├ę n├íklady spojen├ę se zcela atypick├Żm testov├ín├şm nep┼»jdou k┬át├ş┼żi dot─Źen├Żch vod├írensk├Żch spole─Źnost├ş, ale stanou se sou─Ź├íst├ş v├Żdaj┼» st├ítu spojen├Żch se zvl├íd├ín├şm koronavirov├ę pandemie.

Vil├ęm ┼Ż├ík, ┼Öeditel a ─Źlen p┼Öedstavenstva SOVAK ─îR
Ond┼Öej Bene┼í, ─Źlen p┼Öedstavenstva┬áSOVAK ─îR

Zdroj: sovak.cz

Scroll to Top