Brabec: Na zdraví blízkých přísahám, že havárii na Bečvě nikdo nezametá

blank

Ministr životního prostředí Richard Brabec tvrdě odmítl obavy opozice z toho, že kauza vyšetřování ekologické havárie na Bečvě vyzní do ztracena. Podle svých slov může  přísahat na zdraví blízkých, že kauza není zametána pod koberec.

„Nikdo nic nezakopává pod koberec. To vám mohu odpřisáhnout na zdraví všech nebo všeho, co je mi blízké,“ řekl místopředseda ANO Brabec před přerušením debaty ve sněmovně. Dále se Brabec ohradil proti tvrzení, že jako někdejší ředitel Lovochemie, která rovněž patří do holdingu Agrofert, nemá vztah k životnímu prostředí.

„Jestli si myslíte, že bývalý ředitel chemičky trhá mouchám křídla a dusí zvířátka, tak se prosím omluvte,“ řekl poslanci ODS a starostovi Uherského Hradiště Stanislavu Blahovi. Vyšetřovací komise k havárii na Bečvě, kterou iniciovala opozice, by podle ministra nepřípustně měla nahradit práci policie. Komise by dle Brabce zasahovala do neuzavřené kauzy, čímž by vytvořila nebezpečný precedens. Podle opozice by zase komise měla do půl roku najít viníky havárie z loňského září, kdy v kontaminované řece uhynuly desítky ryb.

Toximetr pro monitoring vody v Bečvě

Zařízení bude stát u Lhotky nad Bečvou na Vsetínsku. Uvedeno do provozu by mělo být do konce června. Ten bude podle mluvčí ministerstva životního prostředí Petry Roubíčkové zajišťovat Výzkumný ústav vodohospodářský ve spolupráci s Povodím Moravy. Bude se jednat o stavbu, to znamená, že bude potřeba vyřídit různá povolení pro stanice a samozřejmě vysoutěžit zhotovitele, uvedla Roubíčková.

Scroll to Top