Trnka pro ČRo: Zásoby vody jsou uspokojivé, zaostáváme ve sněhové pokrývce

blank

Sněžení, déšť a mírné oblevy – právě takové podmínky můžou být ideální pro doplnění zásob vody před jarem a létem. Téměř na celém území Česka to teď tímto způsobem funguje, ovšem s výjimkou severozápadních Čech. Proč právě tam voda dále chybí a máme se na sucho připravovat i letos? Na dotazy Radiožurnálu odpovídal koordinátor týmu Intersucho Miroslav Trnka.

„Z pohledu zemědělského sucha můžeme říct, že jsme spokojeni. Údaje, s výjimkou severozápadních Čech, jsou dobré, určitě lepší než v posledních pěti letech,“ řekl Radiožurnálu Trnka. Podle něj je zásoba vody ve sněhu relativně nízká. „Musíme si uvědomit, že zatímco v tocích sucho nepozorujeme, výrazně zaostáváme ve sněhové pokrývce. Ta je oproti průměru relativně nízká, i když větší než v loňském roce. Půda je sice dosycena, nemáme ale na povrchu vrstvu sněhu, která by sloužila jako zásoba pro pozdější jarní období,“ řekl dále Trnka.

Například v Ústeckém kraji však podle Radiožurnálu stále chybí po sedmiletém suchu více než roční objem srážek. Zásoby vody se tam nedoplnily ani v loňském roce, který přitom byl na vydatnost dešťů nadprůměrný. „Srážky se severozápadu Čech v loňském roce, jinak na srážky nadprůměrném, vyhnuly. Zatímco jihovýchod území zažil bohaté srážkové úhrny, na severozápadě Čech zůstaly pod normálem a nemohlo dojít k naplnění běžné bilance, natož sedmiletého deficitu,“ doplnil Trnka.

 

Scroll to Top