Temelín v lednu dosáhl historicky nejvyšší výroby

blank

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila v lednu 1,62 terawatthodiny (TWh) energie, což je nejvyšší měsíční výroba od začátku jejího provozu v prosinci 2000. Podle mluvčího Marka Svitáka pomohly loňská výměna separátorů na druhém bloku a chladné počasí.

„Z hlediska životního prostředí pomohla lednová výroba obou našich jaderných elektráren ušetřit přes dva miliony tun oxidu uhličitého, vypuštěných z uhelných elektráren,“ uvedl člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek. Jak upozornil portál oenergetice.cz, chladné počasí Temelínu prospívá. Prvních pět nejvyšších měsíčních výrob za dobu provozu totiž připadá na leden či prosinec. Oba měsíce mají 31 dní, v zimě se také lépe ochlazuje voda, která proudí mezi věžemi a kondenzátory.

„Navíc vyšší výroba jaderných elektráren se kryje s vyšší spotřebou elektřiny v zimě. Ta je v našich zeměpisných šířkách v zimě o čtyřicet procent vyšší než v létě a v mrazech se rozdíl ještě prohlubuje. Spotřeba roste s každým stupněm pod nulou v průměru přibližně o půl procenta,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Ročně ČEZ v Temelíně do oblasti ochrany životního prostředí investuje desítky miliónů korun.

Scroll to Top