Záplavy v Brodku u Přerova nemají stále viníka

blank

Zřejmě na několik dalších měsíců se protáhne vyšetřování okolností říjnových záplav v Brodku u Přerova. Voda z Olešnice tam zaplavila několik ulic a zasáhla zhruba 70 nemovitostí. Policie věc vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení. Obvinění zatím nepadlo. Podle starosty Romana Zbožínka nemá řada obyvatel své domy stále vysušené.

Policie uvedla, že vyšetřování záplav v Brodku bude časově náročné. „A to z toho důvodu, že je zde velké množství poškozených, vypracovávají se také znalecké posudky z několika oborů,” řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Podle starosty se škody stále doplňují. „Škody byly jednak na majetku, které řešily pojišťovny, náklady vznikly i kvůli odstraňování následků, jako byl vývoz odpadů ze zasažených domácností či zajišťování vysoušečů. Ty budou v řízení poté uplatňovány,” sdělil starosta.

V obci žije 1900 obyvatel. „Jestli budou mít lidé objekty v pořádku, tak se o tom dá mluvit až na podzim tohoto roku. Až po létě, kdy je budou moci pořádně vysušit,” podotkl starosta. Policisté po záplavách začali prověřovat, jestli někdo nezanedbal povinnosti vyplývající z provozního řádu stavidla na jezu u mlýna Kaláb na říčce Olešnici. Při vydatných deštích 14. října večer zůstalo totiž stavidlo uzavřené. „V roce 1997, kdy tady byla stoletá voda, byl Brodek v podstatě nedotčen. To, co se stalo, byla nedbalostní záležitost, která se odehrála na stavidle na katastru sousední obce Kokory. Nedbalostní záležitost jednotlivce způsobila tuto katastrofu. To vše bude předmětem jednání soudu,” dodal starosta.

Zdroj: Olomoucká drbna 

Scroll to Top