Vyjádření ministra životního prostředí Brabce k havárii na Bečvě

blank

Ministr Richard Brabec reaguje na poslední zveřejněné informace od policie k vyšetřování kontaminace řeky Bečvy z letošního září. Jeho komentář, který publikovalo ministerstvo životního prostředí, zveřejňujeme v nezměněné podobě.

Z posunu termínu znaleckého posudku jsem zklamaný, od začátku jsem věřil v rychlejší postup, ale vyšetřování je nepochybně složitější, než jsem původně očekával. Policejní opakování mantry o informačním embargu mi přijde nadbytečné, mlčenlivost ve vztahu k některým informacím má nejenom Česká inspekce životního prostředí, ale i další subjekty, například vodoprávní úřad Valašské Meziříčí, což už potvrdil také starosta města. Co bylo možné, inspekce i ministerstvo zveřejnily, na našich webech máme také odpovědi na nejčastější otázky. Doporučuji je sledovat, průběžně jsou doplňovány,“ sdělil Brabec.

S Výzkumným ústavem vodohospodářským TGM (VÚV) podle něj zatím MŽP dojednalo monitoring kvality vody na Bečvě, aktuálně řeší optimální umístění měřícího zařízení, zde musí postupovat i v souladu se správcem toku, tedy podnikem Povodí Moravy. Zároveň připravujeme s VÚV i projekt evidence všech výustí do řeky Bečvy. Současně MŽP pracuje na změně zákona o vodách, kde chceme lépe definovat kompetence úřadů při řešení havárií a zásadně zvýšit pokutu za poškození vodního toku,“ doplnil Brabec.

Scroll to Top