Karlovarský kraj má připraveno více než 100 projektů za 70 miliard

blank

Karlovarský kraj bude mít v příštích měsících a letech velkou šanci získat miliardy korun z EU na řešení přeměny regionu po útlumu těžby hnědého uhlí a na tvorbu nových pracovních míst. Informoval o tom na svém oficiálním portálu.

„Pracujeme na tom, abychom tuto příležitost nepropásli, chceme být co nejlépe připraveni. Proto náš tým ve vedení kraje společně s úředníky, externími společnostmi a ve spolupráci se starosty obcí a podnikatelskými subjekty nejprve informoval všechny aktéry v území o nabízených možnostech, posbíral projektové záměry v různých fázích přípravy, vzniklo 11 projektových fiší s více než 100 projekty. Vytvořili jsme metodiku hodnocení, kterou se inspirovaly také ostatní kraje. V současnosti chceme nechat zpracovat detailní studie u dvou témat. Proběhla řada seminářů se starosty, a to i za účasti ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové a ministra životního prostředí Richarda Brabce,“ uvedl hejtman Petr Kubis.

K projektům patří například využití průmyslových zón Silvestr a Přátelství na Sokolovsku, resocializace jezera Medard, kde se počítá s bytovou výstavbou a rekreačním využitím jezera, projekt Battery Value Chain Sokolov zaměřený na zpracování, výrobu a recyklaci baterií z lithia v odkalištích. Dále vznik překladiště pro vlakovou dopravu v místě železničního depa v Sokolově, ale také energetické využití odpadu v regionu, rozvoj infrastruktury Integrovaného záchranného systému včetně digitalizace, rozvoj terapeutické krajiny a jejího dopadu na život obyvatel, projekty v oblasti lázeňství a cestovního ruchu. „V případě většiny projektů se prolíná téma vzniku nových pracovních míst, využití obnovitelných zdrojů, odpadové hospodářství, věda a výzkum, ekonomická diverzifikace, budování atraktivních odvětví,“ uvedl zástupce zmocněnce hejtmana Karlovarského kraje pro Restart regionu Jiří Štěrba.

Scroll to Top