Lužnice: Údolím přírodních i umělých vodopádů

blank

Když scházíte od hřbitova před Bechyní zpět k Lužnici (o putování kolem ní jsme psali třeba zde, zde a zde). Narazíte na zajímavost v podobě šestimetrového vodopádu, který si z prudkého svahu razí cestu k řece. Vodopád Pod Libuší ale není dílem přírody. Voda je sem uměle přivedena z továrny na výrobu koupelnové keramiky, která stojí od počátku šedesátých let minulého století na kraji Bechyně.

Zatímco v uplynulých textech jsme prezentovali cestu podél Lužnice jako putování po historii mlynářství nebo husitství, můžeme ho chápat také jako cestu kolem vodopádů. Cestou narazíme totiž na několik těchto nejen přírodních útvarů. Například u unikátního řetězového mostu u Stádlce narazíme na Kaskády u Řetězového mostu – oba dva skoky jsou vysoké zhruba jeden a půl metru. Nad Bejšovcovým mlýnem kousek od chátrající Lužničanky najdeme dva metry vysoký Bečický vodopád pojmenovaný podle stejnojmenné vesničky kousek nad ním.

Několik vodopádů najdeme také na bezejmenném potoce poblíž zříceniny Příběnice na prudkém ostrohu nad řekou. Jsou vysoké od dvou do čtyř metrů, narazíme u nich také na pozůstatky mostních pilířů – možná z doby, kdy byla mohutná pevnost využívána.

Kousek po proudu pod Matoušovským mlýnem u Dražiček spatříme na opačné straně řeky také tři a půl metru vysoký Vodopád pod Hlavinami. Na dva vodopády narazíme také kousek od tradičního rekreačního střediska Harrachovka – jedná se o Vodopád u Harrachovky a Větrovské vodopády na stejnojmenném potoce, obě jeho kaskády jsou vysoké shodně dva metry.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top