Zahradníček: Půda je nasycená, nedokáže přijímat další vodu

blank

Deště z uplynulých dní nasytily povrchovou vrstvu půdy v České republice až do hloubky 40 centimetrů. Na Moravě a Českomoravské vrchovině je zcela nasycena dokonce i hlubší vrstva. Podle jednoho z tvůrců projektu InterSucho Pavla Zahradníčka je takto nasycená půda velkým rizikem pro vznik povodní. Hovořil s ním Český rozhlas.

„Půda už nedokáže přijímat další vodu, takže ta odtéká do řek. Podle našich předpovědí bude v příštích deseti dnech převládat klidnější počasí s malým množstvím srážek a nadprůměrnými teplotami. Méně deštivé dny způsobí pomalé vysušování svrchní vrstvy půdy, ale vzhledem k jejímu vysokému nasycení nepůjde o razantní změnu,“ uvedl Zahradníček. Pro Český rozhlas dále sdělil, že půdní sucho nepozoruje nikde v republice, a to ani v hlubší vrstvě do jednoho metru.

„Na 98 procentech území je dokonce více půdní vláhy, než je obvyklé. Na 72,5 procenta území je to o více než 20 milimetrů, na 4,4 procenta území dokonce více než o 80 milimetrů půdní vláhy více, než je obvyklé pro tyto dny,“ řekl klimatolog. Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 4. listopadu, předpokládají odborníci nadprůměrné teploty vzduchu do 25. října, poté se začnou vracet k dlouhodobým hodnotám, doplnil rozhlas.

Scroll to Top