MŽP: Výzva na šetrné pouliční osvětlení pro obce v CHKO prodloužena

blank

Ministerstvo životního prostředí prodlužuje vzhledem k současné situaci kolem pandemie koronaviru výzvu pro obce v chráněných krajinných oblastech na rekonstrukce veřejného osvětlení do 15. listopadu 2020. Výzvu za 30 milionů korun vypisuje Státní fond životního prostředí ČR a radnice mohou získat na výměnu energeticky i světelně nevyhovujícího osvětlení až 2 miliony korun.

„Zájem o podporu ze strany obcí v CHKO očekáváme opět velký. Již v předchozích dvou výzvách požadovaný objem peněz dalece převýšil námi vyhrazenou alokaci 30 milionů korun. Celkově jsme doposud přijali 73 žádostí o podporu z Národního programu Životní prostředí, a to na téměř 80 milionů korun. Z nich jsme podpořili 55 kvalitních projektů, díky nimž svítidla vymění například v Hejnicích na Liberecku, v Prachaticích či v Zubří ve Zlínském kraji,“ sdělil na začátku září ministr životního prostředí Richard Brabec.

Problematika světelného znečištění je podle ministerstva v posledních letech velmi diskutovaným tématem. Mnoho vědeckých prací a studií poukazuje na řadu nepříznivých vlivů umělého osvětlení na lidské zdraví, životní prostředí, ekonomiku i bezpečnost v ulicích. „U veřejného osvětlení je problémem především špatně zvolená barva světla neboli teplota chromatičnosti, která nepříznivě působí na lidský i zvířecí organismus. Modrá složka spektra narušuje biologické rytmy v nočních hodinách, přispívá k rozvoji civilizačních chorob a narušuje ekosystémy. Potíže způsobuje také nevhodná intenzita světla, kdy intenzivní a špatně směřující světlo je zbytečně energeticky i finančně náročné. Proto letos nabízíme v koordinaci s ministerstvem průmyslu a obchodu městům a obcím finanční výpomoc, aby si mohly pořídit moderní, energeticky úsporné a zdravější veřejné osvětlení,“ vysvětlil Brabec.

Osvětlení, které může být podpořeno státní dotací, musí splnit několik hlavních kritérií: světlo bude zaměřeno pouze do dolního poloprostoru, omezí podíl modré složky světla a sníží přesvětlování, tedy úroveň osvětlení nebo jasu komunikace, které nesmí překročit hodnoty požadované normou ČSN EN 13201 o více než 30 %, vysvětlilo ministerstvo. Termín pro podání žádosti je od 1. září do 31. října 2020, přičemž projekty musí být zrealizovány do konce roku 2023. Příjem žádostí probíhá přes systém AIS Státního fondu životního prostředí ČR.

Scroll to Top