Program Vracíme vodu lesu už i v Beskydech

blank

Zadržet vodu v krajině, aby neodtékala třeba po udusaných lesních cestách. To je cílem projektu, se kterým se 18. října ráno začalo v beskydských státních lesích nad obcí Mosty u Jablunkova. Hlínu na svážnici, stoleté lesní kdysi zásobovací cestě, vyzdvihuje a zase vrací bagr. Podle iniciátora projektu Štefana Vaľa se totiž půda provzdušní a propustí vodu, která dřív mizela v nížině a lesům chyběla.

S projektem se začalo v porostech spravovaných Lesy ČR, pokračovat bude v biskupských i obecních lesích u Frenštátu pod Radhoštěm. V programu Vracíme vodu lesu, největším v historii podniku, zatím Lesy ČR dokončily zhruba 70 staveb, 130 dalších budují a 150 projekčně připravují. Státní podnik několikaletý program zahájil na jaře 2019. „Celkem počítáme s více než miliardovou investicí, letos jde o 210 milionů korun. Sucho je současným společenským tématem. Netýká se jen lesníků a zemědělců, ale také obcí, měst a všech, kterým vysychají studny. Proto v celé zemi stavíme a obnovujeme malé vodní nádrže, rybníky a rašeliniště, budujeme tůně a mokřady, vracíme potoky do přírodních koryt a do vysychající krajiny vodu. Chceme pomoci,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana je stále se prohlubující sucho velký problém, který ovlivňuje stav našich lesů a je jednou z příčin rozsáhlé kůrovcové kalamity. „Také proto vítám a podporuji každou iniciativu pro boj se suchem. Před rokem jsem prohlásil, že do konce mého mandátu vybudujeme nebo opravíme v průměru jeden rybník denně. Tento slib plníme, o čemž svědčí to, že jsme v roce 2019 podpořili přibližně jednou miliardou korun vybudování a obnovu 387 rybníků. Všechna opatření, která nám pomohou zadržet vodu v krajině, považuji za důležitá,“ uvedl Toman.

Scroll to Top