Školáci navštívili Dlouhé stráně

blank

Oslavy Světového dne vody, který připadá na 22. března, proběhly v areálu vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně s koronavirovým zpožděním až v říjnu. Význam vody si zde připomněli školáci ze Základní školy Loučná nad Desnou. Informoval o tom Deník.

„Připravili jsme pro ně program, který zahrnoval netradiční pojetí fyziky, přírodopisu, zeměpisu, češtiny i výtvarné výchovy,“ řekl mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol. V desetičlenných týmech školáci podle Deníku vyplňovali test o fungování elektrárny, psali příběh o Dlouhých stráních, kreslili své zážitky a na závěr se podívali do podzemních útrob provozu.

„Nebylo vidět víc než 20 na metrů, takže první soutěžní disciplína – týmový běh kolem horní nádrže – byla pro děti opravdovým zážitkem. Další program už jsme přesunuli do areálu elektrárny, kde bylo počasí přece jen příznivější. Snažili jsme se pro děti připravit den plný zážitků, díky kterým si lépe zapamatují, jak elektrárna funguje, a zároveň si uvědomí, jaký je voda v různých formách pro náš život důležitá,“ upřesnil šéf elektrárny Vítězslav Chmelař.

Dlouhé stráně vyrábí 40 % elektřiny v kraji

Hlavním pilířem energetiky v Olomouckém kraji je přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku, která se na celkovém instalovaném výkonu elektráren v kraji podílí bezmála 63 procenty a na produkci 40 procenty. Po Dlouhých stráních následují s velkým odstupem parní, plynové, spalovací, fotovoltaické, vodní a větrné elektrárny. Elektrárny v Olomouckém kraji mají celkový instalovaný výkon zhruba 1042 MW, z toho na přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně na Šumpersku připadá 650 MW. Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory.

Návštěvnost vzrostla o šest procent

Elektrárnu v Jeseníkách v roce 2019 navštívilo 93 839 lidí oproti 89 000 v roce 2018. Loňská návštěvnost je druhá nejvyšší v historii. Rekord padl v roce 2017, kdy sem zamířilo 97 tisíc lidí. Elektrárna byla vybudovaná v Hrubém Jeseníku na Šumpersku a jedná se o nejvýkonnější zařízení svého typu v České republice. Sekundárně působí jako stabilizátor tuzemské energetické soustavy. V březnu 2018 se dočkala také vlastní poštovní známky. upřesnil šéf elektrárny Vítězslav Chmelař.

Scroll to Top