Nový program SOUTOK VŠEM

blank

Programem otevírají Lesy České republiky dialog s veřejností o největším zachovalém komplexu lužních lesů v zemi na soutoku řek Moravy a Dyje. Díky přírodní rozmanitosti si podle Lesů ČR tuto oblast oblíbili přírodovědci a spolu s nimi i ti, kteří chtějí jih Moravy poznat na kole nebo pěšky.

„Dnešní lužní lesy na Soutoku jsou výsledkem více než třistaletého lesnického hospodaření. V něm pokračujeme, s respektem k přírodě a v souladu se zákony. Zároveň chápeme potřebu lidí našemu hospodaření rozumět. Proto o něm mluvíme, chceme diskutovat, vysvětlovat i naslouchat,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček. Podnik připraví „kulaté diskuzní stoly“, internetové stránky s možností debatního fóra a dialog rozvede také na sociálních sítích.

„O Soutoku je třeba mluvit – veřejně, otevřeně a společně. Vyjasnit si se všemi relevantními subjekty, lesními hospodáři, ekology i občany, co je nutné a možné. Domnívám se totiž, že krásy unikátní říční krajiny jsou tady pro všechny. Nejen pro úzce zaměřené zájmové skupiny s vlastními vyhraněnými zájmy, ale opravdu pro všechny. Proto otevíráme diskusi,“ pokračoval Vojáček. Podle něj je o lesy potřeba pečovat třemi základními pilíři lesnického hospodaření, ekonomickým, ekologickým a rekreačním.

„Nynější podoba lesů na Soutoku je úspěchem několika generací lesníků, což mimo jiné dokládá zařazení této lokality mezi celoevropsky chráněné oblasti Natura 2000. Lesníci kombinují tradiční promyšlené lesnické postupy s alternativními. Díky tomu se jim v sousedství zemědělsky využívané krajiny daří uchovat cenné ekosystémy. Bez úsilí lesníků by už dávno nebylo co chránit,“ doplnil ministr zemědělství Miroslav Toman.

Scroll to Top