K prameni Tiché Orlice s Kralickým Sněžníkem za zády

blank

Řeka Tichá Orlice pramení v západní části masivu hory Jeřáb v Hanušovické pahorkatině několik kilometrů od města Králíky. Vydat se na hřeben mezi Králíky a Hanušovice, kde potkáte i během pěkného počasí turistů pomálu, můžete například od kláštera Hora Matky Boží, který se tyčí na svahu nad městem a dotváří úžasné panorama krajiny pod Králickým Sněžníkem na opačné straně údolí.
Samotná návštěva kláštera s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kam byly v padesátých letech minulého století násilně deportováni kněží ze zrušených klášterů během Akce K, je úžasným zážitkem. A také mementem naší minulosti.
Od kláštera vede pod masiv Jeřábu žlutá turistická značka. Zhruba kilometr od něj byla vybudována rozhledna, z níž se při pěkném počasí otevírá nezapomenutý výhled na Králický Sněžník, Jeseníky, Hanušovickou pahorkatinu a hřeben Suchého vrchu a Bukové hory oddělující Moravu od Čech.
Na rozcestí Horní Orlice pokračujeme po modré turistické značce. Z ní je to k pramenu Tiché Orlice zhruba jedena půl kilometru se stometrovým převýšením. K vrcholu Jeřábu je to necelý kilometr a převýšení zhruba 130 metrů.
Pramen Tiché Orlice je chráněn dřevěným přístřeškem. I během léta po deštivých týdnech teče potůček bystře ze svahu kopce dolů. Místo vyzařuje poklidnou a ztišenou atmosférou. Tichá Orlice je dlouhá více než sto kilometrů a po soutoku s Divokou Orlicí u Albrechtic nad Orlicí vzniká Orlice.

Od pramene může putování pokračovat po hřebeni Jeřábu dále ke kamenné Kapli Nejsvětější Trojice z poloviny 18. století. Barokní kaple byla ostavena obyvateli Králík jako poděkování za záchranu před Prusy během slezských válek. Od kaple je to kousek k Severomoravské chatě. Skvělému místu pro občerstvení, dětské radovánky, ale místu s možností přespání nebo uspořádání oslavy.
Od Nejsvětější Trojice se dostanete zpět k výchozímu místu pod masivem Jeřábu buď po žluté turistické značce, nebo po lesní silničce označené jako cyklostezka.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top