K chřibským pramenům Kyjovky a Litavy

blank

Nedaleko bývalé panské hospody s názvem Vlčák, která sloužila jako poštovská stanice, ale v minulosti také jako turistická útulna vyhlášená tanečními zábavami, pramení uprostřed chřibských bučin dvě řeky Kyjovka a Litava (Cézava). K místu se dostanete jednoduše po modré turistické značce od parkoviště u vyhlášeného motorestu Samota u silnice E50, která zde překonává masiv Chřibů a spojuje Vyškovsko s Uherskohradišťskem.

Litava pramení v údolí s ostrými srázy, které jsou porostlé převážně bučinou. Při cestě dolů k samotnému pramenu je tedy nezbytné být opatrný. Tok Litavy měří 58 kilometrů a u Židlochovic se následně vlévá do Svratky. Údolí je vyhledávaným místem pro zvěř, okolí pramene tak může být rozorané od divokých prasat. To nic nemění na tom, že samotný kaňon s názvem Studený žleb, jímž řeka teče dále do údolí k obci Zástřizly, je nádherným místem, kde na vás i v teplých letních dnech zavane chladný proud vzduchu a atmosféra je zde úplně jiná než ve shonu civilizace.
Nevýrazný, během suchých období bez vody, je také oficiální pramen Kyjovky kousek od Vlčáku. Tok řeky pak kopíruje až do malebné obce Staré Hutě zelená turistická značka. Kyjovka pak pokračuje dál do údolí k obci Stupava, pod níž dávají její vody vzniknout nádrži Koryčany, o níž jsme psali například zde.
Celková délka Kyjovky je zhruba 87 kilometrů. U rakouské obce Rabensburg se vlévá několik kilometrů meandrující tok do Dyje.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top