Přehrada v Holštejně nebude

blank

Ministerstvo životního prostředí nedávno odsouhlasilo jednadvacet nových lokalit, které navrhlo ministerstvo zemědělství. Do budoucna mají být chráněné pro výstavbu nádrží. 

Na seznamu figurovala také obec Holštejn, kde mohla vzniknout vodárenská nádrž. Místo však ministerstvo životního prostředí neschválilo a podle ministra Richarda Brabce na finálním seznamu nebude, napsal Deník.

„S Holštejnem jsme vehementně nesouhlasili. Není to vhodné místo pro výstavbu nádrže. Měla by drtivý dopad na Moravský kras. I kdyby lokalitu někdo v budoucnu prosazoval, tak v procesu EIA, který zkoumá vlivy na životní prostředí, neprojde,“ uvedl při poslední návštěvě Blanenska ministr životního prostředí Richard Brabec.

O případu již před několika týdny informoval portál Enviweb. Možná stavba nádrže Holštejn na Blanensku by totiž podle Antonína Tůmy ze Správy Chráněné krajinné oblasti Moravský kras zničila hydrologii a život v jeskynním systému. Na negativní dopady možné stavby u Holštejna upozornil také ministr životního prostředí Richard Brabec. Podle Tůmy by přehradní stěna stála asi 500 metrů od hranice CHKO Moravský kras a obce Holštejn v údolí Bílé vody.

„Ochrana přírody již několikrát předložila důvody, proč má být záměr přehrady trvale z plánů vymazán. Jde o systém Amatérské jeskyně a o Amatérskou jeskyni samotnou, o její hydrologii a o biotu jeskyně, zkrátka o předměty ochrany CHKO Moravský kras, který takto přehrada zničí, a můžeme CHKO Moravský kras zrušit,“ uvedl Tůma.

Scroll to Top