Voda v boleveckých rybnících v Plzni vhodná ke koupání

blank

Kvalita vody ve všech rybnících plzeňské bolevecké soustavy je velmi dobrá a splňuje nároky kladené na vodu ke koupání. Sinic se zde lidé obávat nemusejí. Informoval o tom Český rozhlas.

Teplota vody v rybnících se pohybuje kolem 18 °C a příchodem teplejšího počasí se očekává, že se rychle zvýší nad 20 stupňů Celsia. „Přestože červnové deště přinesly do krajiny hodně vláhy, do našich rybníků vody přibylo jen nepatrně. Zalesněné povodí pohltilo všechnu dešťovou vodu z uplynulých dní. I přesto je kvalita vody v rybnících velmi dobrá,“ uvedl Richard Havelka, vedoucí Úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně.

Podle hydrobiologa Jindřicha Durase bude sice kvalita vody stále dobrá, ale její hladina bude pravděpodobně dále klesat. Bude totiž záležet na vývoji počasí, za horkého suchého léta mohou rybníky přijít o dalších 30 až 60 centimetrů vody, uvedl dále Český rozhlas.

V současnosti je hladina ve Velkém boleveckém rybníku metr pod normálním stavem. „Snížená hladina vody znamená rychlejší růst vodních rostlin, protože mají ode dna blíž ke hladině. Udržují sice stabilně dobrou kvalitu vody, ale překáží při rekreačním využívání. Plavci by tedy měli počítat s tím, že se mohou dostat do kontaktu s vodní vegetací. Rostliny přítomné v rybníce ale ani při kontaktu s kůží nepředstavují žádné riziko,“ doplnil Havelka.

Scroll to Top