Sněmovní výbor podpořil žalobu na Polsko kvůli Turówu

blank

Česko by podle sněmovního výboru pro životní prostředí mělo kvůli dolu Turów v blízkosti českých hranic zažalovat Polsko u Soudního dvora EU pro nedodržování unijního práva. Výbor již požádal vládu, aby kvůli tomu vypracovala podnět Evropské komisi. Informovaly o tom Lidovky.

„Výbor vyzval vládu a příslušná ministerstva k tomu, aby zahájily kroky k podání žaloby k Evropskému soudu. Výbor také žádá ministerstvo životního prostředí a Liberecký kraj, aby do konce září vyčíslily náklady na nápravu škod, které Polsko provozem dolu Česku už způsobilo a do budoucna způsobovat bude,“ sdělila předsedkyně výboru Dana Balcarová (Piráti), podle které již žalobu podpořilo i ministerstvo zahraničí. Balcarová také zdůraznila, že prodloužením těžby v dole Turów přichází česká strana prokazatelně o vodu. Polsko s českou stranou téměř nekomunikuje.

V Polsku naopak sbírají podpisy pod petici, v níž kritizují kroky české strany žádající zastavení těžby v dolu Turów. Odvolávají se na to, že by uzavřením dolu přišly o práci tisíce lidí. Petici chtějí předat předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Petice koluje mezi obyvateli okresů Zgorzelec, Bolesławiec a Lubań. Petiční archy lze nalézt na radnicích, v kostelech, podpisy na ulicích sbírají i skauti.

„Uzavřením komplexu Turów by nastala sociální katastrofa. Nezaměstnanost by v regionu stoupla nad 15 000 osob profesně spojených s dolem nebo elektrárnou. Když v to započítáme i rodiny těchto zaměstnanců, bylo by ohroženo kolem 60 000 osob. To nelze dopustit. Přechod na jiné energetické zdroje se musí provádět jak s úctou k životnímu prostředí, tak s úctou k lidem a jejich pracovním místům,“ citoval deník MF Dnes polskou europoslankyni Annu Zalewskou.

Elektřina vyrobená v Turówu představuje 8 procent energie vyrobené v Polsku. V přepočtu jde asi o tři miliony domácností, informoval dále portál iuhli.cz. „Splňujeme unijní směrnice o ochraně životního prostředí, uzpůsobujeme naše elektrárny a doly stále přísnějším normám, podnikáme na základě legálně udělené licence a veškeré naše aktivity jsou zákonné. Zrušení těžby uhlí není možné z technických, ekonomických ani sociálních důvodů. Navíc požadavek české strany na zrušení licence s cílem uzavřít Turów do deseti let je neopodstatněný. Zvlášť, když v našem sousedství, tedy v Česku a hlavně v Německu, jsou v provozu podstatně rozsáhlejší doly hnědého uhlí,“ sdělil Wojciech Dąbrowski, předseda představenstva PGE.

Scroll to Top