Jihočeský vodárenský svaz má nové členy

blank

Svaz na poslední valné hromadě přijal jako dva nové členy obce Hlavatce na Táborsku a Olšovice na Prachaticku. Počet členských obcí tím vzrostl na 266. Svaz loni dodal přes 16,25 milionu kubíků pitné vody. Meziročně spotřeba klesla o 151 000 kubíků. Přibývá také průmyslových areálů, které se k soustavě připojují kvůli obavám ze sucha i stavbě dálnic D3 a D4. Informace přinesl deník Právo.

JVS je největším producentem pitné vody na jihu Čech. Letos plánuje vyrobit 16,240 milionu kubíků vody. Proinvestovat chce zhruba 120,6 milionu korun. „Údržba a obnova přes 550 kilometrů vodárenské soustavy, vybudované bezmála před půlstoletím, není levná. Pro její bezpečný provoz je však naprosto zásadní a nezbytná. A vlastně nikdy nekončí, protože jde opravdu o rozsáhlý majetek s řadou vodojemů, čerpacích stanic a stovkami kilometrů potrubí,“ řekl na začátku roku ředitel a předseda představenstva JVS Antonín Princ.

Významné investice by měly zamířit například na Táborsko. V prvním pololetí skončí rekonstrukce vodojemu Svatá Anna, zahájená na podzim 2018, a začne 6. etapa stavebních úprav 5,6 kilometru vodovodu Zlukov – Svatá Anna v úseku Soběslav – Doubí. K dalším plánovaným akcím patří stavba nové části výtlačného řadu u Libějovic a rekonstrukce technologie čerpací stanice Hosín.

Pro svaz bude rovněž nutné zmodernizovat dispečink v úpravně vody Plav, odkud se řídí celá vodárenská soustava. Dalším klíčovým projektem je obnova sedm kilometrů dlouhého přivaděče surové vody z přehrady Římov do úpravny vody Plav za více než čtvrt miliardy korun. „Jde o strategickou, životně důležitou stavbu pro zásobování obyvatel jihočeského kraje pitnou vodou. Nelze tedy pochybovat o tom, že je ve veřejném zájmu. Jednání s vlastníky pozemků v zátopovém území řeky Malše jsou velmi komplikovaná, ale věříme, že stavbu zrealizujeme podle plánu,“ sdělil Antonín Princ.

Scroll to Top