Vodní elektrárny ČEZ vyrobily v prvním čtvrtletí o pětinu více elektřiny

blank

Trojice velkých přečerpávacích vodních elektráren Dlouhé Stráně, Dalešice a Štěchovice II společnosti ČEZ vyrobila v letošním prvním čtvrtletí 338 milionů kilowatthodin (kWh) elektřiny, meziročně o 19 procent více. Na základě informací mluvčího Martina Schreiera pro ČTK o tom informoval portál O energetice.

Přečerpávací elektrárny slouží jako velké baterie. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, tak v období jejího nedostatku, kdy elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu. „O zvýšeném nasazování přečerpávacích elektráren svědčí i rostoucí počet uskutečněných startů přečerpávacích elektráren, a to jak v čerpadlovém (z dolní do horní nádrže), tak i v turbínovém režimu (voda míří z horní nádrže na turbínu). Zatímco v prvním čtvrtletí roku 2019 přečerpávací elektrárny startovaly v 1652 případech, za letošní první tři měsíce to bylo už 1674 najetí. Vzhledem k nejvyššímu počtu soustrojí připadl nejvyšší počet startů opět na dalešickou elektrárnu,“ řekl mluvčí.

Za celý loňský rok pak vyprodukovaly přečerpávací vodní elektrárny více než 1,18 miliardy kWh. ČEZ upozornil, že ve srovnání s rokem 2009 se objem výroby loni zvýšil o 92,5 procenta. „Šest let v řadě přečerpávací vodní elektrárny opakovaně překonávají hranici vyrobené jedné miliardy kWh. V celé energetické soustavě ČR jsou totiž stále častěji ve zvýšené frekvenci nasazovány k vykrývání výroby, respektive nevýroby z obnovitelných a dalších malých zdrojů. Velkou roli hraje také vyšší úroveň obchodování s vyrobenou elektřinou v době denních cenových špiček,“ sdělil ředitel vodních elektráren ČEZ Petr Maralík.

Z hlediska obnovitelných zdrojů Skupiny ČEZ mají vodní elektrárny na výrobě elektřiny největší podíl. Všechny velké vodní elektrárny, s výjimkou Dalešic, Mohelna a Dlouhých Strání, jsou situovány na Vltavě, kde tvoří kaskádový systém – Vltavskou kaskádu. Jejich provoz je automatický a jsou řízeny centrálně.

Scroll to Top