Připomínáme: Nové výukové materiály o mokřadech

blank

První z didaktických materiálů, které Správa NP Šumava vydává k výukovému programu o vodě v krajině, jsou na světě. Školní sešity se věnují mokřadům, rostlinám a živočichům, kteří v nich žijí. Zároveň obsahují informace o tom, proč a jak se mokřady obnovují.

V následujících letech je bude správa rozdávat dětem, které se zúčastní Velké mokřadní soutěže nebo jednoho z mokřadních výukových programů. Vzhledem k tomu, že na projektu správa spolupracuje s německými partnery NP Bavorský les a BUND Naturschutz, se dočkaly sešity i německé verze. Seznam výukových programů nabízených Středisky environmentální výchovy najdete na webu www.npsumava.cz.

Na území České republiky je dnes kolem dvou tisíc mokřadů. Z toho 14 patří do seznamu Ramsarské úmluvy. Jedná se o ty s mezinárodním významem. Pro zadržování vody v krajině a boji proti suchu je jejich existence klíčová. K nejdůležitějším českým mokřadům patří šumavská a krkonošská rašeliniště, třeboňské rybníky, podzemní Punkva nebo prameny a rašeliniště ve Slavkovském lese. K jejich poznávání mohou zájemci využít také mobilní aplikaci.

Do obnovy mokřadů bylo od roku 2014 vloženo z Operačního program Životní prostředí více než 500 milionů korun. Další finanční prostředky poskytlo ministerstvo životního prostředí z programů Péče o krajinu nebo pro obnovu přirozených funkcí krajiny.

Scroll to Top