Za Maryčkou Magdónovou k nádrži Šance

blank

Vodní dílo Šance prošlo v uplynulých letech významnou modernizací zvyšující jeho odolnost vůči případným povodním a zlepšující jeho technické parametry. Nádrž na řece Ostravice nad stejnojmennou obcí v Beskydech je významným zdrojem surové vody pro úpravnu vody Nová Ves nad Frýdlantem nad Ostravicí, kterou provozuje společnost SmVaK Ostrava.

Její vybudování na konci šedesátých let minulého století ale také rozdělilo obec Staré Hamry a zatopilo původní centrum obce. Polovina obyvatel se odstěhovala. V současnosti se Staré Hamry skládají z 55 osad, z nichž největší je Gruň na jednom z beskydských hřebenů. Ten je skvělým místem na procházku ve všech ročních obdobích.

Na stejné straně přehrady jako Gruň můžeme navštívit pár desítek metrů od vodní hladiny další zajímavé místo. Novogotický kostel svatého Jindřicha z 60. let minulého století, kde oltářní obraz svatého Jindřicha doplňují sochy čtyř evangelistů. Kostel je chráněn jako kulturní památka ČR. Smutným faktem, je, že kostel, přilehlé stavby ani sousedící hřbitov nejsou systematicky udržovány. V roce 1994 byla místní farnost zrušena a připojena k Ostravici.

Při hřbitovní zdi se nachází pomník Maryčky Magdónovy z 30. let minulého století. Ten vytvořil Augustin Handzel při příležitosti 65. narozenin Petra Bezruče v roce 1933. Od roku 1964 je pomník památkou.

I přes jednoznačné známky chátrání především budov přilehlých ke kostelu, jde o mimořádně působivé místo, kterému blízkost vodní hladiny, od níž se odráží paprsky zimního slunce, dodává kouzlo i v zimním období.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top