Zdražení vody v Plzni o 12 %

blank

Od ledna vzroste v Plzni vodné a stočné za metr krychlový o téměř 10 korun. Vedení města zdůraznilo, že od května 2020 dojde ke snížení DPH o 5 procent, takže navýšení ceny vody bude od 1. května sedmiprocentní. Růst cen již schválili radní.

 „Cena vodného a stočného za metr krychlový činila v tomto roce 88,83 korun včetně 15 procent DPH. Od prvního ledna se zvýší na 98,81 korun,“ uvedl technický náměstek Pavel Šindelář (ODS) s tím, že tyto ceny budou platit jen do konce dubna, poté klesne DPH a cena za vodu pro domácnost bude činit 94,52 korun. Opozice je zvýšením ceny překvapena.

„Neměli jsme žádné avízo, že se takovéto navýšení chystá. A je nutné podotknout, že těch zdražení bylo tento rok hodně – teplo, odpad, jízdné a teď voda. Myslím si, že město by ke zdražování mělo přistupovat s větší obezřetností a lidi na to připravit,“ uvedl lídr plzeňských Pirátů Pavel Bosák. Podle vodohospodářů je hlavním důvodem pro zdražení vody navýšení nájemného za městskou vodohospodářskou infrastrukturu, kterou inkasuje město Plzeň. Jedná se o 50 milionů korun, které město využije pro výstavbu vodovodu v Malesicích a na Výsluní.

„Vybrané peníze vložíme do rozvoje hospodářské infrastruktury v Malesicích, na Výsluní a v dalších lokalitách, kde jsou velké problémy s úbytkem vody ve studnách. S výstavbou vodovodu a kanalizace bychom chtěli začít v roce 2021,“ doplnil Šindelář.

Scroll to Top