Purum op─Ťt v probl├ęmech

blank

Spole─Źnost Purum, v jej├ş┼ż provozovn─Ť na zpracov├ín├ş nebezpe─Źn├ęho chemick├ęho odpadu na ─îeskolipsku bylo p┼Öi explozi zran─Ťno osm lid├ş, m├í probl├ęmy opakovan─Ť. Spole─Źnost podnikatele Daniela Krafta ji┼ż letos musela zastavit provoz sv├ę ─Źist├şrny odpadn├şch vod v B┼Öezhrad─Ť. V├Żbuch na ─îeskolipsku m─Ťla zp┼»sobit ne─Źekan├í chemick├í reakce. P┼Ö├şpadem se zab├Żv├í policie.

ÔÇ×P┼Öi b─Ť┼żn├ę ka┼żdodenn├ş ─Źinnosti stabilizace nebezpe─Źn├Żch odpad┼» do┼ílo k nep┼Öedv├şdateln├ę a n├ím prozat├şm nevysv─Ťtliteln├ę chemick├ę reakci, kter├í m─Ťla za n├ísledek v├Żbuch s n├ísledn├Żm zaho┼Öen├şm. V sou─Źasn├ę dob─Ť je┼ít─Ť nezn├íme z├ív─Ťry vy┼íet┼Öov├ín├ş, tud├ş┼ż nejsme schopni poskytovat podrobn─Ťj┼í├ş informace,ÔÇť uvedl k ud├ílosti na ─îeskolipsku Kraft.

Provoz paradoxn─Ť na ja┼Öe kontrolovala ─îesk├í inspekce ┼żivotn├şho prost┼Öed├ş a nezjistila ┼ż├ídn├í pochyben├ş. ÔÇ×Za┼Ö├şzen├ş v posledn├şch letech i aktu├íln─Ť proch├íz├ş postupnou rozs├íhlou modernizac├ş a rekonstrukc├ş, neust├íle za┼Ö├şzen├ş zlep┼íujeme a zdokonalujeme. Pro zachov├ín├ş maxim├íln├ş bezpe─Źnosti spole─Źnost prov├íd├ş pravideln├í ┼íkolen├ş sv├Żch zam─Ťstnanc┼» a povinn├Ż monitoring,ÔÇť dodal Kraft, jeho┼ż dal┼í├ş firmy v┼íak byly v posledn├ş dob─Ť n─Ťkolikr├ít potrest├íny pokutami za chybn├ę nakl├íd├ín├ş s nebezpe─Źn├Żm odpadem.

O t├ęto spole─Źnosti redakce vodarenstvi.cz informovala v souvislosti s provozem ─Źist├şrny v B┼Öezhrad─Ť. Podle inspekce opravdu do┼ílo k z├íva┼żn├ęmu poru┼íen├ş z├ívazn├Żch podm├şnek provozu. Podle m─Ťsta Hradce Kr├ílov├ę provozovatel od 12. ├║nora vypou┼ít├ş odpadn├ş vody neleg├íln─Ť a doch├íz├ş k z├íva┼żn├ęmu ohro┼żen├ş ┼żivotn├şho prost┼Öed├ş. Sou─Ź├íst├ş podn─Ťtu k zastaven├ş provozu byla tak├ę v├Żzva k zah├íjen├ş ┼Ö├şzen├ş o ud─Ťlen├ş sankc├ş za jej├ş neleg├íln├ş provoz. Na konci roku 2017 tak├ę ministerstvo ┼żivotn├şho prost┼Öed├ş zru┼íilo povolen├ş ke zpracov├ín├ş nebezpe─Źn├Żch odpad┼». To paradoxn─Ť vydal Krajsk├Ż ├║┼Öad v Hradci Kr├ílov├ę. Podle ministerstva byl jeho postup ├║┼Öadu nestandardn├ş a nez├íkonn├Ż.

Purum cht─Ťla v b┼Öezhradsk├ę ─Źist├şrn─Ť v are├ílu b├Żval├ęho masokombin├ítu zpracov├ívat nebezpe─Źn├Ż odpad, kter├Ż zahrnoval t─Ť┼żk├ę kovy, kyseliny nebo miner├íln├ş oleje. Proti tomu se vyslovili nap┼Ö├şklad VaK Pardubice, odbor ┼żivotn├şho prost┼Öed├ş hradeck├ęho magistr├ítu nebo Inspekce ┼żivotn├şho prost┼Öed├ş, kter├í nedoporu─Źila uv├ęst ─Źist├şrnu do provozu kv┼»li tomu, ┼że oblast na prav├ęm b┼Öehu mezi Labe mezi Hradcem Kr├ílov├ę a Pardubicemi je v├Żznamn├Żm zdrojem a z├ísob├írnou podzemn├ş vody. Oblast je velmi citliv├í z hlediska mo┼żn├ę kontaminace.

Scroll to Top