ČZU: Vlivem suchem může klesnout HDP

blank

V případě, že se Česká republice nezačne důsledněji připravovat na globální změnu klimatu a sucha, čekají zemi podle expertů každoroční hospodářské ztráty v desítkách miliard korun. Píšou o tom Hospodářské noviny.

Lidé z Centra pro vodu, půdu a krajinu České zemědělské univerzity (ČZU) zabývající se vlivem úbytku srážek na českou ekonomiku spočítali, že by v důsledku sucha mohlo v budoucnu klesat HDP Česka o 1,6 procenta a více ročně. Nejskeptičtější model hovoří o ztrátách dokonce až ve výši 240 miliard korun ročně. Podle Petra Procházky se Česko může dostat do situace, kdy nebude z hlediska zdrojů soběstačné a vodu bude muset dovážet z přímořských států. Vědci z Centra pro vodu, půdu a krajinu také navrhují zavedení povolenek a nutnost změn ceny vody, protože aktuální nastavení podle nich není správné.

Čerstvá voda dnes voda tvoří jen 2,5 procenta světových zásob vody. Sedmdesát procent z ní je ještě navíc ve formě ledu a sněhu. Při takovém vývoji by v roce 2030 měla podle Mezinárodního panelu pro zdroje při OSN skoro polovina populace žít v oblastech, kde není dostatek vody. Podle OSN se její nedostatek dotýká až 3,7 miliardy lidí na světě.

V desítce velkoměst nejohroženějších nedostatkem vody se nachází Sao Paulo, Bengalúr, Peking, Káhira, Jakarta, Moskva, Istanbul, Mexiko City, Londýn, Tokio nebo Miami. Každý rok zemře podle údajů OSN na průjmová onemocnění přes 350 tisíc dětí mladších pěti let. Jedná se především o následek znečištěné pitné vody, která může vyvolat choleru a další nemoci.

Scroll to Top