Statisíce na nové vodovody a vrty na Zlínsku

blank

Již přes dvacet obcí ze Zlínského kraje získalo dotaci na nové vrty či vodovody, aby mohly lépe vzdorovat suchu. Ministerstvo životního prostředí také nabízí peníze na nakládání se srážkovou vodou.

Například v Žeranovicích je drtivá většina domů napojená na vodovod, který dlouhé roky vodu odebíral z obecní studny. Zdroj ale i kvůli stále většímu suchu postupně slábl. Vedení Žeranovic se proto rozhodlo, že koupí novou studnu, která leží asi 800 metrů za obcí. Na napojení a vybavení studny dostala obec dva miliony korun.

„Dnes máme vodovod napojený na oba vrty, 90 procent vody jde ale z nového. Kdyby se nám to nepodařilo udělat, což byla zásluha minulého starosty, tak teď v obci máme cisterny s vodou. A pokud bychom nezískali dotaci, museli bychom to platit z obecního rozpočtu, což by pro nás bylo docela bolestné. Teď můžeme být na několik dalších let v klidu,“ přiblížil starosta Žeranovic Antonín Vyňuchal. Na podobné projekty dostalo dotaci 23 obcí ve Zlínském kraji.

„Tento vrt máme jako zálohu pro posílení stávajícího zdroje. Bereme vodu z lesního potoka, a potom ji upravujeme. Zatím nám to vychází, ale situace je špatná. Loni už bylo v potoce velmi málo vody, bylo to jako vztyčený prst, že už bychom něco měli udělat,“ nastínil pro změnu starosta Strání Antonín Popelka. Obce a města mohou žádosti podávat do prosince příštího roku, k dispozici je ještě zhruba 400 milionů korun.

„Od roku 2016 si o dotaci na průzkum, posílení nebo nový zdroj pitné vody požádalo 411 obcí, což znamená téměř 200 tisíc lidí nově napojených na zdroje pitné vody. Zájem stále roste s tím, jak se v Česku prohlubují dopady sucha,“ zdůraznil ředitel SFŽP Petr Valdman. Ministerstvo životního prostředí letos v listopadu spustí program na výstavbu vodovodů, kanalizací a čistíren odpadních vod. Ten poběží do konce ledna příštího roku.

Ilustrační foto

Scroll to Top