V Brně pokračuje výměna parovodů za horkovody

blank

Teplárny Brno každým rokem rekonstruují část zastaralých parovodů a nahrazují je moderními horkovody. Plně horkovodní síť by chtělo město mít v roce 2022. Horká voda v rozvodech totiž přenáší teplo úsporněji vzhledem k peněženkám odběratelů a šetrněji k životnímu prostředí. Jen letos přibude 8,2 kilometru a přepojeno bude dalších 53 odběrných míst. Pro domácnost to znamená roční úsporu ve výši 1500 až 2000 korun.

„Přechod z parního média na horkovodní patří k největším projektům Tepláren Brno nejen v posledním desetiletí, ale v jejich historii vůbec. Z celkových 97 kilometrů parovodních sítí bude díky důsledné optimalizaci vedení páteřních tras a přípojek obnoveno pouze 66 kilometrů při stejném pokrytí zásobovaného území,“ upřesnil generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Letošní etapa odstartovala na několika místech v březnu a dubnu, na přelomu dubna a května se začne pracovat také v dalších lokalitách. „Postupovali jsme v součinnosti s novou pracovní skupinou Koordinátora oprav a uzavírek, abychom v rámci možného omezili negativní dopady na dopravu a život ve městě. Na Cejlu jsme například začínali v předstihu právě proto, aby na nás přes prázdniny mohl navázat dopravní podnik s rekonstrukcí tramvajové tratě,“ zdůraznil Fajmon.

Teplárny Brno zásobují teplem téměř 100 tisíc domácností. K nejvýznamnějším odběratelům patří AZ Tower, Masarykův onkologický ústav, polyfunkční objekt SONO Centrum, Vila Tugendhat, univerzity a pivovar.

Scroll to Top