Za─Ź├şn├í konference Voda 4.0 ve slu┼żb├ích infrastruktury

blank

Konferenci Voda 4.0 ve slu┼żb├ích infrastruktury┬ápo┼Ö├íd├í 4. dubna v┬áhotelu Jalta na V├íclavsk├ęm n├ím─Ťst├ş v┬áPraze odborn├í skupina CzWA ┼Żivotnost a obnova vodohospod├í┼Ösk├ę infrastruktury jako sou─Ź├íst dvoulet├ęho cyklu konferenc├ş Ot├ízky v├Żstavby, provozu a ┼żivotnosti vodovod┼» a kanalizac├ş.

Akce je organizov├ína pod z├í┼ítitou ─îesk├ę asociace pro vodu CzWA, ve spolupr├íci se SOVAK ─îR a s┬ámedi├íln├şm partnerstv├şm ─Źasopis┼» Vodn├ş hospod├í┼Östv├ş a Vodohospod├írsky zpravodajca. Program je zam─Ť┼Öen z┬ájedn├ę t┼Öetiny na ot├ízky ┼żivotnosti a obnovy, v─Źetn─Ť financov├ín├ş obnovy na p┼Ö├şkladu financov├ín├ş obnovy vodovod┼» ze 70. let, na nedestruktivn├ş diagnostiku stavu infrastruktury a z┬ájedn├ę t┼Öetiny se zab├Żv├í ot├ízkami nov├ęho p┼Ö├şstupu, kter├Ż m┼»┼żeme nazvat Voda 4.0, pro zlep┼íov├ín├ş provozu, ├║dr┼żby, stanoven├ş stavu infrastruktury, prodlu┼żov├ín├ş jej├ş ┼żivotnosti a zaji┼ít─Ťn├ş jej├ş obnovy. Hled├íme odpov─Ťdi na ot├ízky, co n├ím m┼»┼że takov├Żto p┼Ö├şstup p┼Öin├ęst.

V┬ásouvislosti s┬ádal┼í├ş pr┼»myslovou revoluc├ş, kterou naz├Żv├íme Industry 4.0, ji m┼»┼żeme v oblasti vodn├şho hospod├í┼Östv├ş nazvat Voda 4.0. Prvn├ş pr┼»myslov├í revoluce za─Źala s mechanizac├ş za pomoci parn├şch stroj┼» a s v├Żstavbou plavebn├şch kan├íl┼» a tov├íren. Druh├í zavedla distribuci elekt┼Öiny a masovou produkci a v┬ározvinut├Żch zem├şch souvisela s┬ápostupnou v├Żstavbou vodovod┼» a kanalizac├ş. T┼Öet├ş na konci dvac├ít├ęho stolet├ş zav├íd─Ťla po─Ź├şta─Źe a automatizaci. A ─Źtvrt├í revoluce se t├Żk├í┬áÔÇ×chytr├ŻchÔÇť tov├íren a infrastruktury. P┼»vodn─Ť byl term├şn Industry 4.0 pou┼żit poradci n─Ťmeck├ę vl├ídy v┬ároce 2012. Voda 4.0 se zab├Żv├í t├şm, jak┬áud─Ťlat vodn├ş hospod├í┼Östv├ş jako celek, infrastrukturu a v┼íechna pou┼żit├í za┼Ö├şzen├ş co nejpropojen─Ťj┼í├ş, naprogramovan├í ke vz├íjemn├ę spolupr├íci a umo┼ż┼łuj├şc├ş u┼żivatel┼»m prov├íd─Ťt rychl├ę anal├Żzy.

Hlavn├ş principy Voda 4.0 jsou┬áInteroperabilita┬áÔÇô v┼íechna za┼Ö├şzen├ş by m─Ťla b├Żt schopn├í spolu komunikovat.┬áInforma─Źn├ş transparentnost┬áÔÇô fyzick├í realita bude p┼Öetvo┼Öena do virtu├íln├ş, a umo┼żn─Ťno tak zkou┼íen├ş a modelov├ín├ş.┬áTechnick├í pomoc┬áÔÇô dostupn├ę informace budou dostupn├ę zp┼»sobem, kter├Ż podporuje rychl├í a spr├ívn├í rozhodnut├ş.┬áDecentralizace┬áÔÇô po desetilet├şch centralizace, distribuovan├Żch syst├ęm┼» a dispe─Źersk├Żch syst├ęm┼» ┼Ö├şzen├ş je budoucnost├ş prov├íd─Ťt co nejv├şce rozhodov├ín├ş na lok├íln├ş ├║rovni, a┼ą se bude jednat o lidsk├ę rozhodov├ín├ş nebo um─Ťlou inteligenci. Tento p┼Ö├şstup n├ím pom┼»┼że p┼Öi hodnocen├ş stavu jednotliv├Żch ─Ź├íst├ş infrastruktury i p┼Öi ┼Ö├şzen├ş provozu atd. To, co naz├Żv├íme ÔÇ×SmartÔÇť, znamen├í, ┼że to umo┼ż┼łuje n├ístup technologi├ş pro Voda 4.0. To, co naz├Żv├íme ÔÇ×DigitalÔÇť, p┼Öedev┼í├şm zaji┼í┼ąuje komunikaci mezi jednotliv├Żmi za┼Ö├şzen├şmi.

Ing. Lubom├şr Macek, CSc., MBA
Aquion, s.r.o.

(zdroj: SOVAK ─îR)

Scroll to Top