Brno vybuduje kanalizaci za miliardu

blank

V pěti městských částech Brna vyroste kanalizace za pět miliard korun. Stavba, která začne na jaře příštího roku, by měla skončit v roce 2023. Investice se týká Bosonoh, Maloměřic a Obřan, Líšně, Tuřan a části Brno-jih. Za pět let by chtělo mít město kanalizaci na většině svého území.

„Vznikne přes 15 kilometrů splaškové kanalizace, deset kilometrů dešťové kanalizace a přes pět kilometrů vodovodu,“ uvedl náměstek primátora Richard Mrázek. V Bosonohách projekt zahrnuje dostavbu oddílného kanalizačního systému, v Líšni dostavbu splaškové kanalizace, v Maloměřicích a Obřanech se investice týká dostavby stokové sítě.

V Tuřanech pak budou práce směřovat do místní části Dvorsko a v Brně-jihu se dostaví kanalizační síť včetně komunikace. „Až se vše zrealizuje, výrazně se uleví domácnostem, které se teď musejí starat o to, kdy vyvážet jímku a jak dále nakládat s odpady,“ zdůraznil Mrázek.

Brno má před velkou vodou ochránit poldr v Chrlicích

Protipovodňový poldr by se měl nacházet u dálnice D2 naproti obchodnímu centru Olympia. „Kvůli rozlité vodě vzniknou bahna a zvýší se výskyt komárů. Území se tím znehodnotí,“ popsal obavy Chrlic starosta Lukáš Fila.

Podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře dochází k zaplavení poldru výjimečně. „Po opadnutí povodně je pravděpodobné, že v ploše poldru zůstane uložena část sedimentu, což si vyžádá úklid. K naplnění však dojde jen při stoleté vodě,“ řekl Chmelař.

Magistrát plánuje protipovodňová opatření i v Sokolově ulici v části Brno-jih, kde rozšíří koryto Svratky. „Se současným návrhem nemáme problém. Chceme, aby byla opatření trvalá,“ uvedl místostarosta Josef Haluza. Jednotlivé práce na poldru a korytu řeky by měly v největším moravském městě začít pravděpodobně v roce 2021.

Scroll to Top