Milion korun pro kvalitnější vodu v Orlické přehradě

blank

Sebrat sinicím potravu a přispět ke zlepšení kvality vody v oblíbené koupací oblasti na Orlíku je společným cílem hejtmanství ve středních a jižních Čechách. Kraje chtějí usilovat o snížení přísunu fosforu na společné hranici. Další kroky ukáže studie. Zhotovitel vzejde z výběrového řízení Jihočeského kraje. Závěry a konkrétní plány budou ale pravděpodobně známy až za dva roky.

„K přísunu fosforu do nádrže dochází z komunálních odpadních vod, rybničního hospodaření, ze zemědělského hospodaření, a to jak v oblasti živočišné, tak i rostlinné výroby – a dalších dosud neidentifikovaných zdrojů,“ uvedl náměstek středočeské hejtmanky pro životní prostředí a zemědělství Miloš Petera.

O plánech obou krajů na Orlíku hovořila i hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. „Cílem studie bude navrhnout opatření, která umožní snížit přísun fosforu do orlické nádrže o dvě třetiny – tedy o 117 tun ročně,“ konstatovala.

Orlická přehrada je součástí Vltavské kaskády v jižních a středních Čechách. Byla vybudována v letech 1954–1961 a přehradila tok řeky Vltavy u Solenice na Příbramsku. Vzniklému umělému jezeru muselo ustoupit 14 mlýnů, velký počet pil a 650 obytných a hospodářských staveb. Přehrada byla uvedena do provozu 22. prosince 1961. Největší hloubka je 74 metrů a jde o nejobjemnější přehradu v České republice.

Scroll to Top