Kompenzace 34,2 milionu eur za sucho zemědělcům na Slovensku

blank

Slovensko v současnosti připravuje kompenzace části ztrát, které zemědělcům loni způsobilo výrazné sucho. Podle návrhu ministerstva zemědělství mají farmáři dostat 34,2 milionu eur (882 milionů korun). Za poslední dva roky bylo nejcitelněji postiženo nedostatkem srážek západní a jižní Slovensko.

Přes 200 slovenských farmářů nahlásilo škody způsobené suchem ve výši 52,8 milionu eur (1,36 miliardy korun). Úřady následně částku zkorigovaly na zhruba 52 milionů eur (1,34 milionu korun). Meteorologové zaznamenali na Slovensku mimořádně teplé počasí a sucho na jaře.

Téma kompenzací za sucho aktuálně rezonuje i mezi českými zemědělci. V této souvislosti navštívil ministr zemědělství Miroslav Toman severočeský Most a slíbil, že první náhrady by měli farmáři v Ústeckém kraji dostat v prosinci.

„Letošní rok jasně ukázal, že do budoucna bude sucho velkým problémem. Je jasné, že opatření na zadržení vody v krajině nebudou stačit. Budou možná třeba další přehrady, proto připravujeme rozšíření takzvaného Generelu lokalit pro akumulaci povrchových vod,“ řekl ministr Toman.

Generel zahrnuje lokality, které je v případě potřeby možné využít pro stavbu vodních nádrží. „Pro jeho rozšíření chceme využít původní profily z let 1953 a 1975 a soustředit se přitom na boční nádrže, které by podpořily průtoky významných řek v době sucha. To, že se některá lokalita objeví v Generelu, ale hned neznamená, že zde přehradu postavíme, to je nutné si uvědomit,” uvedl Toman.

Scroll to Top