O budoucnosti vod├írenstv├ş na ┼áumpersku se rozhodne po volb├ích

blank

Provozov├ín├ş vodovod┼» a kanalizac├ş na ┼áumpersku pat┼Ö├ş dlouhodob─Ť k diskutovan├Żm t├ęmat┼»m. Rozhodne se o n─Ťm po komun├íln├şch volb├ích. Vlastn├şkem vodohospod├í┼Ösk├ę infrastruktury je VHZ, jej├şmi┼ż akcion├í┼Öi jsou m─Ťsta a obce. Valn├ę hromady se v┼íak nez├║─Źastnil ┼ż├ídn├Ż z├ístupce ┼áumperku a nominant t┼Öet├şho nejv─Ťt┼í├şho akcion├í┼Öe, Mohelnice, ji opustil hned v ├║vodu jedn├ín├ş. Sch┼»ze se stala neusn├í┼íen├şschopnou.

Vodovodn├ş a kanaliza─Źn├ş potrub├ş a ─Źist├şrny odpadn├şch vod jsou majetkem VHZ. Akcion├í┼Öe spole─Źnosti tvo┼Ö├ş 28 obc├ş a m─Ťst ┼áumperska. Provozov├ín├ş infrastruktury zaji┼í┼ąuje ┼áumpersk├í provozn├ş vodohospod├í┼Ösk├í spole─Źnost pat┼Ö├şc├ş do nadn├írodn├şho koncernu Suez Water. Za dva roky kon─Ź├ş sou─Źasn├ęmu provozovateli smlouva.

N─Ťkter├ę obce zpo─Ź├ítku volaly po zalo┼żen├ş nov├ę provozn├ş spole─Źnosti ve vlastnictv├ş municipalit. Podle studie by toto ┼Öe┼íen├ş bylo nejn├íkladn─Ťj┼í├ş a nutn─Ť by se prom├ştlo do vy┼í┼í├şch cen vody. ÔÇ×Odborn├şci spo─Ź├ştali, ┼że n├íklady na z┼Ö├şzen├ş nov├ę spole─Źnosti by ─Źinily od dvou set pades├íti do t┼Ö├ş set milion┼» korun. P┼Öi t├ęto ─Ź├ístce bychom museli skokov─Ť zv├Ż┼íit cenu vody zhruba o patn├íct korun za kub├şk,ÔÇť ┼Öekl p┼Öedseda p┼Öedstavenstva VHZ Petr Suchomel. Podle n─Ťj by bylo probl├ęmem tak├ę to, ┼że by se vy─Źerpaly pen├şze pot┼Öebn├ę na nutn├ę opravy i nov├ę stavby vodovodn├şch i kanaliza─Źn├ş potrub├ş a ─Źist├şren odpadn├şch vod.

V n├ísleduj├şc├şch p─Ťti letech chce VHZ investovat nejm├ęn─Ť p┼»l miliardy korun. Akcion├í┼Öi spole─Źnosti necht─Ťj├ş, aby nov├Ż model vod├írenstv├ş v regionu lidov─Ť ┼Öe─Źeno odsk├íkali lid├ę prudk├Żm zdra┼żen├şm vody. Ve h┼Öe bude tak├ę otev┼Öen├í sout─Ť┼ż na nov├ęho provozovatele. Ten by zaji┼í┼ąoval dod├ívky vody dom├ícnostem od roku 2021. Veden├ş VHZ intenzivn─Ť jednalo se spole─Źnost├ş Suez Watter o odkoupen├ş akci├ş, ─Ź├şm┼ż by provoz obce z├şskaly pod kontrolu. Koncern prodej akci├ş odm├ştnul.

Scroll to Top