Masarykovo zdymadlo na druhém místě soutěže Stavba století

blank

Stavba v ústeckém Střekově se o titul utkala s dalšími 65 českými a 34 slovenskými. Soutěž se konala k 100. výročí Československa. Vyhlásily ji profesní komory stavbařů v České a Slovenské republice. Podle jednoho z autorů projektu, Svatopluka Zídka, je důležité upozornit na práci architektů, stavebních inženýrů a techniků.

„Velmi mě těší, že tak výjimečnou stavbu, jako je zdymadlo, jezdí navštěvovat lidé i odjinud než z našeho města. Třeba pro něj budou hlasovat v anketě o stavbu století. Zaslouží si to a my moc děkujeme,“ řekla na jaře například primátorka Ústí nad Labem Věra Nechybová.

Do soutěže zdymadlo navrhlo ústecké hejtmanství. Do následného hlasování je vybrala odborná komise složená ze zástupců českých a slovenských asociací a svazů spjatých s rozvojem stavebnictví. Podle mluvčího elektrárenské společnosti ČEZ pro severní Čechy Oty Schneppa letošním Světovým dnem vody a zahájením turistické sezony s celkem 1114 návštěvníky si možná elektrárna zadělala na nový celoroční návštěvnický rekord. Nejvíce jich přišlo v roce 2014, kdy ji navštívilo 1925 lidí. Vodní dílo bude veřejnosti opět přístupné na podzim během Dnů evropského dědictví.

Za první republiky patřilo zdymadlo mezi největší a nejmodernější na našem území. Má dvě plavební komory, rybí přechod a skrývá průtočnou elektrárnu se třemi vertikálními Kaplanovými turbínami o celkovém výkonu 19,5 MW. Přehrazením vznikla nádrž o délce 19,8 kilometru, celkovém objemu 16,1 milionu kubíků a hrazenou výškou přes 10 metrů.

Zdymadlo se ocitlo ve společnosti pěti vítězných staveb na území České republiky, kterými jsou: Ještěd – hotel a vysílač, Masarykovo zdymadlo Střekov, Československé pohraniční opevnění, Hradec Králové – salon republiky a Vila Tugendhat.

Scroll to Top