Strašák v podobě sucha znervózňuje vlekaře

blank

Nedostatek vody přidělává vrásky na čele vlekařům. Úřady totiž zvažují zákaz zasněžování lyžařských areálů v případě, že nebude srážek více. Většina provozovatelů areálů je přitom na zasněžování závislá. „Pokud se situace výrazně nezmění k lepšímu, nebude možné v zimě ani zasněžovat, protože v tocích musí být zachován průtok, který umožňuje život,“ potvrdila vedoucí šumperského vodoprávního úřadu Alena Turková.

Vlekaři neskrývají obavy. „Fungovat bez zasněžování, to si už roky neumím představit. A to náš areál patří k těm s nejlepšími sněhovými podmínkami v Jeseníkách,“ řekl například majitel střediska Kaste Petříkov František Kaštyl. Nutnost umělého zasněžování potvrzuje i majitel dalšího jesenického střediska Miroslav Miloš Hladký. Dostatek přírodního sněhu byl u nás naposledy před deseti lety, takže od té doby si už musíme vypomáhat technickým sněhem. Pokud nebude možné zasněžovat, dopadne to na nás hodně těžce,“ konstatoval Hladký.

Klíčový verdikt: Voda pro výrobu umělého sněhu zpoplatněna nebude

Vodohospodáři jsou nespokojeni, provozovatelé skiareálů ale měli letos na jaře důvod k radosti. Ministerstvo zemědělství nezpoplatnilo vodu na výrobu umělého sněhu. Odběry jsou údajně zanedbatelné. Vodohospodáři i ekologové se obávají, že výkonnější zasněžovací technika v budoucnu ublíží vodním živočichům. Ti si od zpoplatnění slibovali lepší regulaci a ochranu přírody. Jejich naděje se však nesetkaly s pochopením u ministerstva zemědělství.

blank

Podle rezortu je množství odebírané vody pro výrobu technického sněhu zanedbatelné. Například provozovatelé skiareálů odebrali v roce 2016 zhruba tři miliony kubíků vody. Ministerstvo uvedlo, že je to méně než půl procenta celkového odběru povrchových vod v zemi. Ředitel Asociace horských středisek Libor Knot v prosinci uvedl, že majitelé v současnosti uměle zasněžují 80 až 90 procent areálů.

Podnikatelé za vodu čerpanou z horských toků nemusí platit, i tak je ale kubík vody vyjde zhruba na 50 korun v nákladech za potřebné energie. V případě, že majitel vybuduje novou vodní nádrž, musí do ní vodu načerpat. Třicet procent se však odpaří a musí se znovu dočerpat.

V lednu 2017 zjistili inspektoři životního prostředí, že třetina z 83 kontrolovaných areálů překročila povolený odběr vody určený pro zasněžování. Poprvé se uměle zasněžovalo v roce 1952 v Catskills Mountais ležící zhruba 160 kilometrů severozápadně od New Yorku. Lyžuje se však i v poušti. První takovou halu mají od roku 2007 v Dubaji.

Scroll to Top