Novým generálním ředitelem Lesů ČR Josef Vojáček

blank

Ministr zemědělství Miroslav Toman představil 13. srpna Josefa Vojáčka, kterého od září jmenuje generálním ředitelem podniku Lesy České republiky. Lesy od května 2018 dočasně vedl Tomáš Pospíšil poté, co tehdejší ministr Jiří Milek odvolal z vedení firmy Daniela Szóráda.

„Mým cílem je adekvátní reakce na klimatické změny, za což považuji postupnou přeměnu stávajících porostů v druhově a věkově pestré lesy. Obnova zdravých lesních porostů je výzvou na desetiletí dopředu. Více očekávám také od vedení ředitelů v krajích, kde je potřeba lépe rozhodovat při znalosti prostředí a nebát se za tato rozhodnutí přijímat vlastní odpovědnost. Připraven jsem také ke komunikaci se všemi partnery, jichž se působení Lesů ČR dotýká, od hospodářů a podnikatelů, přes nevládní organizace a přenos poznatků akademické sféry do praxe,“ uvedl Vojáček v tiskové zprávě ministerstva zemědělství.

Vojáček je absolventem Vysoké školy zemědělské v Brně a nyní je ředitelem státního podniku Vojenské lesy a statky ČR. Zároveň působí v akademické sféře jako člen vědecké rady Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze a Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Vojáček uspěl v konkurenci jedenácti uchazečů.

Lesy ČR chtějí do vodní infrastruktury investovat až 300 milionů

Podle ministerstva financí ČR byly Lesy ČR v roce 2017 opět jedním z největších přispěvatelů do státní pokladny. Podnik zaujal v žebříčku plátců daně z příjmu právnických osob s téměř 800 miliony korun osmnácté místo. „Jen za poslední tři roky jsme na daních z příjmu právnických osob odvedli do státní pokladny 3,3 miliardy korun,“ uvedl v červnu ekonomický ředitel státního podniku Karel Buchta. Lesy ČR jsou také největším plátcem daně z nemovitostí v České republice a významným zaměstnavatelem.

„Investujeme kromě jiného do ochrany životního prostředí a péče o drobné vodní toky. Budujeme tedy protipovodňová opatření a stavíme či opravujeme malé vodní nádrže, které jsou významným zdrojem vody v krajině. To je při klimatické změně, jakou zažíváme, důležité,“ doplnil Buchta.

Lesy ČR rovněž pečují o více než 39 tisíc kilometrů vodních toků, tedy přibližně o třetinu délky vodních toků a bystřin v ČR. Letos chce podnik do jejich obnovy či údržby uvolnit 300 milionů korun. V roce 2017 modernizoval infrastrukturu za 200 milionů korun, rok předtím to bylo 120 milionů korun.

 

Scroll to Top