Brno má před velkou vodou ochránit poldr v Chrlicích

blank

Městské části Chrlice se nelíbí protipovodňové plány Brna. Vedení tvrdí, že pokud je magistrát uskuteční, čeká městskou část v případě velké vody řada problémů. „Máme zájem řešit protipovodňová opatření, ale vadí nám zadržování dešťových vod, které přináší negativa,“ vysvětlil svůj postoj k protipovodňovým plánům starosta Lukáš Fila. Podle primátorova náměstka Martina Andera však chce magistrát tamní domy a pozemky ochránit.

Protipovodňový poldr by se měl nacházet u dálnice D2 naproti obchodnímu centru Olympia. „Kvůli rozlité vodě vzniknou bahna a zvýší se výskyt komárů. Území se tím znehodnotí,“ popsal obavy Chrlic Fila. Podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře dochází k zaplavení poldru výjimečně. „Po opadnutí povodně je pravděpodobné, že v ploše poldru zůstane uložena část sedimentu, což si vyžádá úklid. K naplnění však dojde jen při stoleté vodě,“ řekl Chmelař.

Magistrát plánuje protipovodňová opatření i v Sokolově ulici v městské části Brno-jih, kde rozšíří koryto Svratky. „Se současným návrhem nemáme problém. Chceme, aby byla opatření trvalá,“ uvedl místostarosta Josef Haluza. Jednotlivé práce na poldru a korytu řeky by měly v největším moravské městě začít pravděpodobně v roce 2021.

Scroll to Top