Dva miliony lid├ş v Gaze jsou bez pitn├ę vody

blank

Podzemn├ş z├ísoby vody v dvoumilionov├ęm p├ísmu Gazy jsou vy─Źerpan├ę a zasolen├ę. Obyvatel┼»m hroz├ş epidemie nemoc├ş ze ┼ípinav├ę vody. Evropsk├í unie a arabsk├ę zem─Ť se budou spole─Źn─Ť pod├şlet na v├Żstavb─Ť centr├íln├ş odsolovac├ş stanice. ÔÇ×Norm├íln─Ť stanice funguje, te─Ć ale zrovna nejde elekt┼Öina, tak┼że ─Źek├íme, a┼ż j├ş zapnou. M├íme tady sice gener├ítory, ale zase nem├íme dostatek nafty, kter├í je drah├í,ÔÇť informoval ┼Öeditel odsolovac├ş stanice Kam├íl Muammar. Na m├şst─Ť nat├í─Źel ┼át─Ťp├ín Mach├í─Źek z ─îesk├ęho rozhlasu.

Lid├ę v Gaze maj├ş p┼Ö├şstup k elekt┼Öin─Ť ─Źty┼Öi hodiny denn─Ť. ÔÇ×Ne┼ż se vybuduje velk├í centr├íln├ş odsolovac├ş stanice, postavili jsme na p┼Öechodnou dobu p├ír t─Ťchto mal├Żch,ÔÇť ┼Öekl Kam├íl Muammar. Stanice dod├ív├í vodu pro 100 tis├şc lid├ş. Pl├ínovan├í velk├í stanice by m─Ťla poskytnout pitnou vodu cel├ę Gaze. ÔÇ×V drtiv├ę v─Ťt┼íin─Ť dom├ícnost├ş v Gaze te─Źe z kohoutk┼» slan├í voda s vysok├Żm obsahem dusi─Źnan┼». Voda, kter├í se ned├í p├şt, ze kter├ę se ned├í va┼Öit a v n─Ťkter├Żch oblastech se s n├ş ani nem┼»┼żete m├Żt,ÔÇť uvedl ┼Öeditel koordinace vodn├şch projekt┼» v Gaze Marv├ín Bardav├şl. ├Üdajn─Ť a┼ż ┼íestkr├ít p┼Öekra─Źuje obsah dusi─Źnan┼» a chlorid┼» normy.

Lid├ę v Gaze mus├ş kupovat balenou vodu nebo vodu od mal├Żch soukrom├Żch ─Źist├şc├şch stanic. Podstatn├í ─Ź├íst ├║zem├ş taky nedisponuje kanalizac├ş a spla┼íky do podzemn├şch vod prosakuj├ş z na─Źerno vykopan├Żch septik┼» nebo te─Źou bez vy─Źi┼ít─Ťn├ş do mo┼Öe. ÔÇ×Kdyby se projekt centr├íln├ş odsolovac├ş stanice nepostavil, ─Źekala by Gazu katastrofa. Nemluv├şm o probl├ęmech politick├Żch nebo v├íle─Źn├Żch. Byla by to katastrofa v podob─Ť epidemi├ş nemoc├ş v d┼»sledku zka┼żen├ę vody,ÔÇť varuje Marv├ín Bardav├şl z palestinsk├ęho ministerstva vodn├şch zdroj┼».

Severoafrick├Ż Egypt tak├ę v├Żjime─Źn─Ť po dobu cel├ęho Ramad├ínu otev┼Öel hranice s p├ísmem Gazy. P┼Öes n─Ťj se ale ├║dajn─Ť dostane jen hrstka vyvolen├Żch lid├ş. Palestinc┼»m m├í krok egyptsk├ę strany usnadnit cesty za zdravotn├ş p├ę─Ź├ş nebo za studiem. P┼Öechod Rafah byl v posledn├şch letech otev┼Öen├Ż jen n─Ťkolik dn┼» do m─Ťs├şce.

Foto: aktualne.cz

Scroll to Top