Modernizace Nechranic za 130 milionů korun

blank

Nechranická nádrž projde nejrozsáhlejší rekonstrukcí od uvedení do provozu v roce 1968. Přehrada získá nové přelivy. Jeden z nich vodohospodáři z Povodí Ohře vymění již na podzim. Druhý bude opraven do roku 2020. Hladinu pak bude hlídat místo plováku obří ocelová klapka o výšce 5 metrů a délce 15 metrů.

Nechranická vodní nádrž je pátou největší nádrží v České republice a má nejdelší sypanou přehradní hráz ve střední Evropě. Její výhodou je to, že je natolik velká a hluboká, že umí vodu v Ohři přirozeně vyčistit, a protože převážnou část roku vytéká voda z nádrže ode dna, tak je její teplota relativně stabilní. Po 50 letech provozu však potřebuje významnou opravu.

V současnosti je hladina kvůli opravám snížená oproti maximu o více než 4 metry. Podle mluvčího Povodí Ohře však voda dostatečně pokryje požadavky, které vodní dílo zajistit má. Na části silnice vedoucí po hrázi Nechranické přehrady je v současnosti provoz zúžený do jednoho jízdního pruhu. Nádrž byla původně postavena z důvodu zásobování průmyslu a zemědělství. Později dostala i funkce protipovodňové ochrany, regulátora toku a rekreační využití.

Scroll to Top