Chřiby: Voda z hor pro Kyjovsko

blank

Kilometr severov├Żchodn─Ť od Kory─Źan byla uprost┼Öed ch┼Öibsk├Żch les┼» v pades├ít├Żch letech minul├ęho stolet├ş vybudov├ína vodn├ş n├ídr┼ż na ┼Öece Kyjovce, kter├í v poho┼Ö├ş pramen├ş. Stavba byla dokon─Źena v roce 1958, do trval├ęho provozu byla n├ídr┼ż uvedena v roce 1963. D┼»vodem jej├şho vybudov├ín├ş byly rostouc├ş po┼żadavky pr┼»myslu i obyvatel na z├ísobov├ín├ş vodou.
Voda z n├ídr┼że sm─Ť┼Öuje do ├║pravny vody v Kory─Źanech a odsud odb─Ťratel┼»m napojen├Żm na skupinov├Ż vodovod Kyjov. Odb─Ťr je z v─Ť┼że kruhov├ęho p┼»dorysu mo┼żn├Ż ze ─Źty┼Ö horizont┼». Na v─Ť┼ż nevede z hr├íze ┼ż├ídn├í l├ívka, jedin├Żm p┼Ö├şstupem je 94 metr┼» dlouh├í komunika─Źn├ş ┼ítola vedouc├ş pod hr├íz├ş.

Z├ísobn├ş objem je v├şce ne┼ż dva a p┼»l milionu kub├şk┼» vody a zatopen├í plocha dosahuje 35 hektar┼». Vzhledem k prob├şhaj├şc├ş rekonstrukci je aktu├íln─Ť ve vodn├şm d├şle pouze t┼Öi ─Źtvrt─Ť milionu kub├şk┼» vody a hladina je sedm metr┼» pod ├║rovn├ş z├ísobn├şho prostoru.

V devades├ít├Żch letech bylo pod hr├íz├ş vybudov├íno ryb├ş hospod├í┼Östv├ş. Nach├íz├ş se zde ┼íest pl┼»dkov├Żch rybn├şk┼», sedm p┼Ö├şkopov├Żch rybn├şk┼» pro odchov pl┼»dku, dv─Ť n├ídr┼że k odchovu a s├ídkov├ín├ş tr┼żn├şch ryb a ryb├ş l├şhe┼ł.
├Üpravna vody v Kory─Źanech byla vybudov├ína ve stejn├ęm obdob├ş jako p┼Öehrada asi 1,2 kilometru pod n├ş. Voda je do n├ş dopravov├ína gravita─Źn─Ť potrub├şm s pr┼»m─Ťrem 400 milimetr┼». Z├ísobuje krom─Ť Kory─Źan obce pod├ęl gravita─Źn├şho p┼Öivad─Ť─Źe Kory─Źany ÔÇô Kyjov ÔÇô ┼Żd├ínicko. M├í v├Żkon 35 litr┼» pitn├ę vody za sekundu. ├Üpravna pro┼íla na konci minul├ęho stolet├ş po v├şce ne┼ż ─Źty┼Öiceti letech fungov├ín├ş (uvedena do provozu v roce 1959) kompletn├ş modernizac├ş.

Foto: Marek S├şbrt

Scroll to Top