Novovesk├í ├║pravna vody projde modernizac├ş

blank

├Üpravna vody Nov├í Ves v Ostrav─Ť slou┼ż├ş ji┼ż 110 let. V minulosti si pro┼íla ┼Öadou zat─Ť┼żk├ívac├şch zkou┼íek. V roce 1997 ji nap┼Ö├şklad postihla ni─Źiv├í povode┼ł. Dnes z├ísobuje n─Ťkolik ─Ź├íst├ş Ostravy a p┼Öipravuje se jej├ş rekonstrukce za 500 milion┼» korun.

┬áÔÇ×Autorem nov├ęho technick├ęho ┼Öe┼íen├ş st├ívaj├şc├ş vod├írny byl in┼żen├Żr Ulrich Huber z Liberce. Ten vyu┼żil sv├ę znalosti z analogie a zku┼íenost├ş z budov├ín├ş obdobn├Żch ├║praven v zahrani─Ź├ş. Architektonick├Ż projekt vypracoval Franti┼íek Fiala, kter├Ż budovy vod├írny navrhnul v kombinaci re┼żn├ęho a hr├ízd─Ťn├ęho zdiva. P┼»vodn─Ť byla voda j├şm├ína takzvan├Żm n├ísoskov├Żm syst├ęmem z des├ştek studn├ş na prameni┼íti Ostrava-Nov├í Ves. Ve strojovn─Ť byla um├şst─Ťna odst┼Öediv├í ─Źerpadla s v├Żtla─Źnou v├Ż┼íkou 17 metr┼» pro ─Źerp├ín├ş vody ze sb─Ťrn├ę studny na od┼żelezovac├ş stanici a d├íle p├şstov├í ─Źerpadla s dopravn├ş v├Ż┼íkou 54 metr┼» ─Źerpaj├şc├ş upravenou vodu nov─Ť vybudovan├Żm v├Żtla─Źn├Żm potrub├şm v d├ęlce 7 kilometr┼» do zemn├şho vodojemu v Muglinov─Ť. Odtud byla voda rozv├íd─Ťna do spot┼Öebi┼ít─Ť,ÔÇť informovala mluv─Ź├ş Ostravsk├Żch vod├íren a kanalizac├ş Radka Vankov├í.

Are├íl vod├íren se b─Ťhem 20. stolet├ş rozr┼»stal a ve dvac├ít├Żch, pades├ít├Żch a sedmdes├ít├Żch letech prob─Ťhly nejv─Ťt┼í├ş rekonstrukce. V roce 1997 ├║pravnu zas├íhla katastrof├íln├ş povode┼ł. Ta zp┼»sobila ┼Öadu ┼íkod tak├ę na prameni┼ít├şch Ostrava-Nov├í Ves a Dub├ş.

Statut├írn├ş m─Ťsto Ostrava nyn├ş p┼Öipravuje rekonstrukci ├║pravny. Podle n├ím─Ťstkyn─Ť prim├ítora Kate┼Öiny ┼áebestov├ę bude je┼ít─Ť letos vyps├íno v├Żb─Ťrov├ę ┼Ö├şzen├ş na projektanta stavby. Projekt by mohl b├Żt hotov├Ż v roce 2020 a samotn├í rekonstrukce ├║pravny dokon─Źena o t┼Öi roky pozd─Ťji. ÔÇ×V r├ímci rekonstrukce bude instalov├ína dosud v Ostrav─Ť nepou┼żit├í technologie ├║pravy surov├ę vody, takzvan├í GAU technologie. Zjednodu┼íen─Ť ┼Öe─Źeno bude k filtraci vody doch├ízet p┼Öes granulovan├ę aktivn├ş uhl├ş a takto upraven├í voda bude m├şt lep┼í├ş vlastnosti. Celkov├ę investi─Źn├ş n├íklady na rekonstrukci ├║pravny jsou odhadov├íny na zhruba 500 mili├│n┼» korun,ÔÇť ┼Öekla ┼áebestov├í.

Vod├írna v Ostrav─Ť-Nov├ę Vsi z├ísobuje vodou m─Ťstsk├ę ─Ź├ísti Moravsk├í Ostrava a P┼Ö├şvoz, Muglinov, ─Ź├íst Svinova a ─Ź├íst Poruby. ÔÇ×├Üpravna je dodnes nejv─Ťt┼í├ş a nejv├Żznamn─Ťj┼í├ş ├║pravnou vody na ├║zem├ş m─Ťsta Ostravy. Jej├ş kapacita ─Źin├ş 200 litr┼» za sekundu, co┼ż pro p┼Öedstavu znamen├í napln─Ťn├ş b─Ť┼żn├ę vany za jednu sekundu. Pro z├ísobov├ín├ş Ostravy je existence ├║pravny d┼»le┼żitou strategickou rezervou a z├írove┼ł pil├ş┼Öem ostravsk├ęho vod├írenstv├ş nejen pro p┼Ö├şpady nenad├íl├Żch ud├ílost├ş,ÔÇť doplnila Radka Vankov├í.

Scroll to Top