Chrudimka: ┼śeka s barvou ┼żeleza v ┼Żelezn├Żch hor├ích

blank

Na technickou i p┼Ö├şrodn├ş zaj├şmavost je mo┼żn├ę narazit p┼Öi cest─Ť proti proudu Chrudimky zhruba t┼Öi kilometry od Slati┼łan. Demonstruje, pro─Ź se ┼Żelezn├ę hory jmenuj├ş tak, jak se jmenuj├ş.
V nedalek├ę obci Lukavice se od 18. stolet├ş t─Ť┼żil pyrit (disulfid ┼żeleznat├Ż – ruda pou┼ż├şvan├í nap┼Ö├şklad p┼Öi v├Żrob─Ť ┼żeleza, ale tak├ę pro z├şsk├ív├ín├ş dal┼í├şch kov┼»; pro svou barvu n─Ťkdy naz├Żvan├Ż jako ko─Źi─Ź├ş zlato nebo zlato hlup├ík┼»). Lukavick├ę pyritov├ę doly bylo ale t┼Öeba odvodnit. Proto byla vyra┼żena t├ęm─Ť┼Ö 1600 metr┼» dlouh├í a velice ├║zk├í odvod┼łovac├ş ┼ítola, k jej├şmu┼ż ─Źi┼ít─Ťn├ş slou┼żilo sedm kom├şn┼». Trasa je soub─Ť┼żn├í s Lukavick├Żm potokem. D┼»ln├ş vody na soutoku u osady Na Pilce jsou v d┼»sledku rozkladu rudy zna─Źn─Ť kysel├ę a s vysok├Żm obsahem ┼żeleza. Tomu odpov├şd├í jejich rezav─Ť hn─Ťd├í barva, kter├í zbarvuje okrajov├ę ─Ź├ísti ┼Öeky.
Tyto vody p┼»sobily zna─Źn├ę probl├ęmy jak n├ş┼że le┼ż├şc├şmu ml├Żnu Sk├íly ÔÇô psali jsme o n─Ťm zde, tak ryb├ím a ptactvu. Proto byla voda zvl├í┼ítn├şm kan├ílem p┼Öevedena pod ┼Öe─Źi┼ít─Ťm Chrudimky mimo dosah ml├Żna.
Vstup do hlavn├ş ┼íachty dol┼» ÔÇô Bartomolom─Ťjsk├í ┼íachta v Lukavic├şch – je chr├ín─Ťn jako technick├í pam├ítka.

Foto: Marek S├şbrt

Scroll to Top