Malá vodní elektrárna ve Strakonicích nebude, město změnilo územní plán

blank

Krajský soud v Českých Budějovicích rozhodl, že město Strakonice oprávněně změnilo svůj územní plán. Chtělo tím zabránit výstavbě malé vodní elektrárny na Pětikolském jezu na Otavě. Petici proti plánu podepsalo přes dva tisíce lidí. Stavbu měla realizovat pražská společnost Landreal, která podala kasační stížnost a odvolala se k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně. Informoval o tom portál idnes.cz. 

„Je to velmi dobrá zpráva, i když víme, že rozhodnuto definitivně ještě není. Soud nám dal za pravdu, že jsme ve věci změny územního plánu postupovali tak, že to nebylo možné zpochybnit, a my neudělali chybu. Teď musíme čekat, jak bude věc pokračovat,“ řekl strakonický starosta Břetislav Hrdlička. 

„Firma Landreal přišla s tím, že stavba elektrárny, a tím i výroba čisté elektrické energie je ve veřejném zájmu. To nerozporujeme. Chceme ale zabránit tomu, aby se stavěla na tomto místě tak blízko hradu. Ten už v současné době trpí silnými otřesy, některé zdi se rozpadají. Vibrace způsobené pohybem těžkých strojů a následně turbínami by nadělaly další škody. Nehledě na to, že by se úplně proměnil výhled na hrad,“ sdělila předsedkyně petičního výboru Pavla Maradová.

Proti projektu se ohradilo několik spolků. „Hospodaříme na devíti kilometrech řeky Volyňky a kvůli malým vodním elektrárnám je polovina revíru ovlivněna tím, že většina vody teče velkou část roku pouze v náhonech na elektrárny,“ uvedl předseda strakonické organizace Českého rybářského svazu Martin Vlk.

V současnosti je jez obsluhovaný počítačem a sklápí se podle podmínek a průtoku vody. Voda je tak na Podskalí voda mnohem rychlejší, než byla kdysi. „Stavba elektrárny by byla dalším významným zásahem do už tak pozměněného biotopu řeky. Elektrárna by odklonila část proudu. Je ohromný rozdíl, jestli přes jez teče dva, nebo deset centimetrů vody. Znamenalo by to, že by se ryby soustředily jen do malé části řeky. Ta je přitom pod jezem přirozeným místem rozmnožování mnoha druhů a je tam kvůli tomu i omezená doba rybolovu,“ podotkl Vlk.

Negativní dopad elektrárny na životní prostředí potvrdili i úředníci z odboru životního prostředí Městského úřadu ve Strakonicích. Zástupci společnosti Landreal se do ukončení sporu nechtějí k situaci vyjadřovat.

Ilustrační foto 

Scroll to Top