V okolí řeky Olše napočítali 528 kusů vodních ptáků

blank

Především amatérští ornitologové se 13. a 14. ledna vypravili na 700 míst sčítat vodní ptáky zimující v České republice. Cílem mezinárodní akce bylo zjistit, jak ptactvo reaguje na změny klimatu a do jaké míry mění své zvyky. Letos se jednalo o 53. ročník. Nadšenci nezapomněli ani na okolí řeky Olše od Jablunkova po soutok s Odrou.

„Letošní sčítání ptactva na Olši bylo bohužel nejslabší za posledních deset let. Na vině byla nadprůměrně teplá zima, během které vodní plochy nezamrzaly a ptáci se tak rozptýlili na různé rybníky či přehrady a na řece se příliš nezdržovali,“ vysvětlil českotěšínský referent vodního hospodářství a ochrany přírody Daniel Křenek.

Loni bylo v úseku mezi Třincem a Karvinou napočítáno 2038 kusů ptactva čtrnácti různých druhů. Letos to bylo hned čtyřikrát méně. „Labutě, které se na řece často objevují, letos chyběly, zato se ve spodním úseku ukázaly dvě zajímavé volavky bílé,“ přiblížil Milan Bronclík z České ornitologické společnosti.

Počty volavek a kormoránů se v okolí Olše v posledních letech udržují na nízkých hodnotách. „Zatímco ještě před deseti lety se zejména v úseku řeky pod Třineckými železárnami zdržovala až stohlavá hejna kormoránů, v posledních letech se jejich počty pohybují kolem deseti kusů,“ doplnil ornitolog.

Ilustrační foto 

 

Scroll to Top