Zázračná studánka v nejvýchodnějším cípu naší země

blank

Hrčava bývá často označována jako nejvýchodnější obec České republiky, ačkoliv nejvýchodnější bod naší země se nachází v sousední obci Bukovec.
Hrčava a její okolí nabízí mnoho zajímavého a existuje celá řada důvodů, proč tuto malebnou horskou vesničku s dřevěným kostelem (jeden z nejnovějších u nás), historickou, ale i novou budovou školy, minipivovarem (Hrčavský grunt) nebo místem, kde se střetávají hranice naší země s Polskem a Slovenskem (Trojmezí), navštívit. Podzim a okolní beskydské lesy hrající mnoha tóny barev k tomu přímo vybízejí.
Jedním z důvodů, proč se do Hrčavy poblíž Jablunkova nad trasou Třinec – Jablunkov a dále na Slovensko vypravit, je také studánka Lurdská jeskyně. Tu najdete při příjezdu do obce v blízkém lese. Studánka je samozřejmě zázračná. Voda má blahodárné účinky, když se jí napijete, ale údajně se jí stačí pouze omýt. Na místě najdete kamenný lesní oltář s Pannou Marií.
Podle dostupných informací vznikla jeskyně proto, že pro stavbu kostela v druhé polovině třicátých let dvacátého století bylo dovezeno více kamene, než bylo potřeba. Ze zbytků materiálu byla postavena lurdská jeskyně s Pannou Marií. Zároveň k ní byl přiveden pramen ze svahu nad ní. Vysvěcení proběhlo přesně rok po vysvěcení kostele v červenci roku 1937 při konání pouti v Hrčavě.

Scroll to Top