Poláci připustili, že důl Turów může škodit podzemním vodám

blank

Polská strana vůbec poprvé připustila, že rozšiřování dolu Turów může mít negativní důsledky pro podzemní a povrchové vody v severních Čechách. Jestliže to prokáže i odborná studia, jsou Poláci připraveni k finančním a technickým kompenzacím. Ministr životního prostředí Richard Brabec o problematice diskutoval s občany ve Frýdlantu.

„Polská strana možnost ovlivnění přiznala historicky vůbec poprvé. Svědčí to o tlaku, který se nám v souvislosti s rozšiřováním dolu podařilo vyvinout,“ uvedl ministr Richard Brabec. V souvislosti se ztrátou podzemní vody je nejohroženější část Hrádku nad Nisou-Uhelná. Čeští geologové se obávají až osmdesátimetrového prohloubení dolu pod úroveň hladiny moře.

K poklesu hladiny podzemní vody však na českém území došlo už v 80. letech. Momentálně se snaží ministerstvo životního prostředí sesbírat co nejvíce podkladů, aby mělo pevné argumenty pro jednání s polskou stranou.

Ministerstvo dá na monitoring stavu podzemních vod, které mají být sledovány do roku 2020, 30 milionů korun. Dnes se důl nachází kilometr od česko-polské hranice. Po rozšíření to má být jen 300 metrů a těžba má postupně pokračovat až do osmdesátimetrové hloubky pod úroveň hladiny moře, což by s jistotou znamenalo pokles hladiny podzemní vody. S rozšiřováním dolu se však podle starosty Frýdlantu Dana Ramzera fakticky začalo a starostové z Frýdlantska shodně uvedli, že kvůli těžbě uhlí mizí voda už nyní.

Scroll to Top